Obrázek k článku Britský hudebník Neil Anderson si našel českou kapelu. Poprvé vystoupí v Praze
| Šárka Hellerová | Foto: Original Gravity Records

Britský hudebník Neil Anderson si našel českou kapelu. Poprvé vystoupí v Praze

Ve studiu si britský producent a milovník hudby 60. a 70. let Neil Anderson povětšinou vystačí sám. Pro českou premiéru v Malostranské besedě se ale obklopil tuzemskými hudebníky, kteří s ním 16. července představí jeho písně mnoha žánrů, jež pod různými jmény vydává pod hlavičkou vydavatelství Original Gravity Records.

„Vždy usiluji o autentičnost. Mým hlavním cílem je, aby konečný výsledek obstál vedle skladby stejného žánru z původního období,“ říká Neil Anderson, který svou hudbou posluchače vrací na přelom 60. a 70. let, a to do světa hudebních stylů, jako jsou soul, mod beat, reggae, ska, rokenrol, funk či latino. Muzikanty, kteří s ním tento rozmanitý hudební projekt předvedou naživo, našel shodou okolností v Praze. Jsou mezi nimi hudebníci, který prošli mimo jiné kapelami Hentai Corporation, Madhouse Express, Dog Eat Dog, The Chancers či All Mad Here.

„Chci, aby hudba, kterou dělám, zněla, jako by byla vytvořena mezi roky 1962 a 1970.“ Rozhovor s Neilem Andersonem čtěte v červencovém Headlineru.

„Když jsme s klukama měli první přípravnou zkoušku v dubnu 2024, byl jsem docela ohromen úrovní muzikantství a jejich profesionalitou, ale ještě víc jejich energií a nadšením. Jsem si jistý, že to bude stát za to,“ věří Neil Anderson, jehož hudba už vyšla pod jmény Melvin Craig, Nestor Alvarez, Curtis Baker & The Bravehearts nebo The Labrats, své nové české kapele. Spolu s ní své aliasy propojí v jeden koncertní zážitek. 

„Pokud DJ zahraje R&B skladbu z roku 1964 a pak jednu z mých produkcí a v celkovém zvuku není slyšet žádný zjevný rozdíl, jsem velmi spokojený,“ vysvětluje Anderson svou filosofii. Nahrávky Original Gravity Records vydává především na sedmipalcových deskách, na streamovacích platformách je fanoušci nenaleznou.

Inspirace hudbou ze šedesátých let znamená i úctu k nedokonalostem: „V té době ve studiích platilo, že „čas jsou peníze“ a pokud všechno ostatní na záznamu bylo dobré (nebo docela dobré), ale někdo udělal malou chybu, prostě se šlo dál. Tohle se snažím mít na paměti, když pracuji.“

„Přivést Neila Andersona do Prahy je pro nás skutečnou poctou. Jeho hudba má schopnost oslovit široké publikum a věříme, že tento koncert bude jedním z vrcholů letošní hudební sezóny,“ říká Robin Marhold z žižkovského obchodu Second Shot, který se zaměřuje na subkultury a oblečení 60. let, tedy scénu v jejímž rámci je Anderson vyhledávaným jmémem. Marhold a Mr. Cat, pořadatel akce Prague Allnighters, Andersonův koncert, z něhož vznikne i nahrávka, doplní svými DJ sety.