Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Méta Monde zvou do vlastního vesmíru syntezátorů a futurismu
| Vojtěch Tkáč | Foto: Monika Hánová

Čerstvé (z)boží: Méta Monde zvou do vlastního vesmíru syntezátorů a futurismu

Vesmírná tématika, osmdesátková estetika a úzké propojení hudby s vizuálem. Na těchto atributech staví tuzemská dvojka hudebníků Méta Monde. V říjnu vydali debutovou desku a nyní plánují první koncertní turné, které je zavede i do Berlína.

Duo Méta Monde je letošní malé zjevení z jiného světa. Tvoří ho songwriter Jakub Baierl a art director Roman Gordienko, kteří spolu už přes šest let pracují v technologické firmě. „Někdy na jaře 2019 jsem měl pocit, že už nastal čas, abych konečně napsal něco vlastního autorského,“ vysvětluje Baierl a dodává: „V tu dobu jsem začal chodit pěšky do práce a na těch cestách jsem napsal asi čtyři tracky. Postupně jsem je představoval Romanovi, kterému se líbily, a tak jsme to dali dohromady.“

Debutová nahrávka s názvem Méta Mondes propojuje synthpop s citem pro písničkářství i pompézními refrény. Kromě hudební stránky přitom projekt stojí i na černo-bílo-fialových geometrických vizuálech. „Snažíme se využívat moderní dobu a technologie, které nám umožňují vytvářet umělecké projekty na několika rovinách. Zároveň tím vlastně nabízíme detailnější vhled, co my sami u alba cítíme,“ říká zpěvák a producent Jakub Baierl.

Nahrávka, kterou otevírá výpravný a song se symbolickým názvem World Beyond, překypuje vesmírnou tématikou. „Každý si v tom může najít nějaký svůj svět nebo místo, kde mu může být fajn. Každá skladba je malá část našeho vesmíru, který se snažíme lidem přiblížit,“ upřesňuje Baierl. Původní verze všech osmi tracků z debutu Jakub skládal a produkoval v domácím studiu, na výsledné podobě se nakonec podílel i jeho někdejší hudební kolega Larson Haakenstad ze Seattlu. Pro Méta Monde se tak na určitou dobu domovem stalo studio Faust Records.

Kvůli chaotickému roku museli Méta Monde, stejně jako všechny tuzemské kapely, odložit své první turné. Premiérový koncert absolvovali až 5. prosince v rámci přenosu z plzeňské Papírny. V roce 2021 by měla dvojice vystoupit například v Praze, Sušici nebo Berlíně.

Web: http://www.metamonde.com/

Facebook: https://www.facebook.com/metamondemusic

Instagram: https://www.instagram.com/meta_monde/

Bandcamp: https://metamonde.bandcamp.com/releases

Pokud vás baví číst Headliner, budeme rádi, když nás podpoříte na www.hithit.cz/headliner