Obrázek k článku Člověk v tísni odmítá spojení s Nohavicou. Vadí medaile od Putina
| Honza Vedral | Foto: Profimedia

Člověk v tísni odmítá spojení s Nohavicou. Vadí medaile od Putina

„Myslíme si, že je těžko obhajitelné, aby písničkáři přijímali medaile od autoritářů,“ uvedla organizace na svém Twitteru.

Jaromír Nohavica čelí sílící kritice kvůli Puškinově medaili, kterou obdržel od Vladimíra Putina. Její případné vrácení písničkář označil za „laciné gesto“. Na základě toho mu už několik sálů vypovědělo smlouvy o pronájmu.

Vadí to i organizaci Člověk v tísni, které chtěl písničkář věnovat výtěžek z koncertu v pátek 25. března v Domě kultury Poklad v Ostravě. „Z médií jsme se dozvěděli, že Jarek Nohavica bude pořádat koncert, jehož výtěžek poputuje na naši sbírku #SOSUkrajina. O této iniciativě jsme předem nevěděli, ale i kdyby nám pořadatelé dali vědět dříve, odmítli bychom ji,“ reagoval Člověk v tísni na Twitteru. 

„Myslíme si, že je těžko obhajitelné, aby písničkáři přijímali medaile od autoritářů, kteří nechávají zavírat a zabíjet oponenty a rozpoutávají války, aby pak posílali jejich obětem peníze. S něčím takovým nechceme spojovat dobré jméno Člověka v tísni,“ doplnili na vysvětlenou.

Nohavica kvůli Puškinově medaili sklidil kritiku už v roce 2018, kdy ji obdržel. Jde o ocenění určené ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kultuře. Řada osobností ji vzhledem k aktuálním událostem na Ukrajině odmítla. „Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile,“ reagoval například slovenský spisovatel Ján Štrasser. Nohavica ale propagandistickou rovinu ocenění od ruského režimu odmítá rozlišovat. A navzdory kritice trvá na tom, že ocenění obdržel „za písně, ne za válčení“.