Obrázek k článku Covid ani odchod kamarádů je nezastavil. Foals přivezou svou možná nejlepší desku
| Jarda Konáš | Foto: Warner Music

Covid ani odchod kamarádů je nezastavil. Foals přivezou svou možná nejlepší desku

Miláčci nejen britské kytarové scény přijedou do Prahy na první samostatný koncert v České republice. Teď jsou ovšem už trochu jiná kapela, než jak si je tuzemské publikum pamatuje.

Oxfordští Foals byli dlouho známí jako sehraná pětice. Ještě jejich předposlední desku Everything Not Saved Will Be Lost začali nahrávat ve známé sestavě. Pak odešli baskytarista a klávesák a aby toho nebylo málo, covid kapelu uvěznil na obou stranách Atlantiku. Kytarista Jimmy Smith žil na střídačku v USA a nejtvrdší lockdown mu zabránil se na nějaký čas ke kapele vrátit.

Foals měli díky tomu všemu během pandemie nad čím přemýšlet. Jedno bylo jasné – s odchodem dvou zakládajících členů už nebudou stejnou kapela jako dřív. Došli však k zajímavému závěru: nebudou za ně hledat náhradu a dál budou skládat už jen ve třech. „Každý z nás teď máme silnější pozici,“ vyprávěl Smith v rozhovoru pro NME, ve kterém se ohlížel za izolací za oceánem i novým směřováním skupiny. „Teď, když jsme jenom tři, nic neschováme. Ještě když jsme hrávali v pěti, každý se mohl tu a tam flákat. Takhle na nás všichni vidí a vy nic nezakamuflujete.“

Změna Foals evidentně pokropila živou vodou. Jejich loňská deska Life Is Yours je nejveselejší nahrávkou kapely a – dovolím si osobní vsuvku – podle mě i nejlepší. Je to silná, svižná, optimistická deska plná chytlavých melodií a nápěvů. Foals trochu ustoupili ze svých pověstných, matematicky propočítaných a vrstvených kytar a dali se na přímočařejší hudbu svádějící více k tanci. Life Is Yours je letní párty deska. I to je důvod, proč bude jejich koncert 28. června v pražských Žlutých lázních stát za návštěvu. Jejich nový repertoár se na toto místo a do takové roční doby skvěle hodí.