Obrázek k článku Ve finále Blues Aperitivu 2022 soutěží Češi, Maďaři a Poláci
| Petra Divoká | Foto: Natálie Čornyjová (Steven's)

Ve finále Blues Aperitivu 2022 soutěží Češi, Maďaři a Poláci

Sedm kapel ze tří sousedících středoevropských „bluesových velmocí“ se 23. dubna představí ve finále soutěžního Blues Aperitivu v Šumperku. Vítězové vystoupí na podzimním 26. ročníku Blues Alive po boku světových hvězd.

V prvním kole porota vybírala z nahrávek dvaceti pěti přihlášených skupin a jednotlivců. Šanci zahrát přímo v Šumperku a dále se ucházet o účast na letošním Blues Alive mají české skupiny Dazed and Confused, Steven's a Tomáš Průša Band, polské kapely Black Pin, Duch Delta a Amiya a zástupce maďarské bluesové scény Teddy Harpo. Druhé kolo už představí soutěžící hudebníky naživo, finalisté dostanou k dispozici profesionální festivalovou techniku a další nezbytnosti srovnatelné se zajištěním vystoupení světových hvězd, a porota, která bude rozhodovat, bude již tradičně mezinárodní.

Steven's vydali debutový singl Enough na konci loňského roku

Dvě vítězné kapely si zahrají v rámci letošního 26. ročníku mezinárodního festivalu Blues Alive, který proběhne ve dnech 17. - 19. listopadu a je největším mezinárodním festivalem svého žánru ve střední Evropě. Skupina, nejúspěšnější u publika, získá speciální Cenu diváků. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu nebo další zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

Duch Delta z Polska vyzývají k tanci po celou noc

„V první řadě musím poděkovat všem hudebníkům, kteří se do základního kola Blues  Aperitivu přihlásili. Přihlášek se sešlo 25, což je sice o osm méně než vloni, ale vezmeme-li v úvahu všechny okolnosti, tedy hudbě nepříliš nakloněné podmínky posledních dvou covidových roků, válku na Ukrajině a navíc i fakt, že jsme letos navrátili datum konání Blues Aperitivu do jeho původního jarního termínu a kapely tedy měly na přípravu de facto jen půl roku, považujeme toto číslo za velmi vysoké a základní kolo za úspěšné,“ říká předseda mezinárodní poroty Blues Aperitivu a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr. A dodává: „Tradicí prvního kola je každoročně široký stylový i věkový rozptyl. Mezi letošními přihlášenými překvapilo relativně velké množství sólistů-bluesových písničkářů, ale i hudebníků, kteří základy žánru hodně přesahují, aniž by přitom ztratili kontakt s bluesovou podstatou. Velkou radost jsem také měl z účasti věkově zjevně velmi mladých kapel, které jsou důkazem, že bluesová nebo z blues vyrůstající muzika oslovuje další generaci hudebníků.“

O přízeň poroty i publika se bude ucházet i Teddy Harpo z Maďarska