Obrázek k článku FOTO: Žádné kecy, jen gradující tlak. Fontaines D.C. si Prahu podmanili
| Marek Reinoha | Foto: Marek Reinoha

FOTO: Žádné kecy, jen gradující tlak. Fontaines D.C. si Prahu podmanili

Říká se, že jsou v současnosti jednou z nejlepších koncertních kapel světa. Po několika přesunech jsme se dočkali pražského koncertu irské senzace a sdílíme toto nadšení.

Lístek na pražský koncert dublinské pětice Fonatines D.C. jsem sušil v aplikaci GoOut už dlouho. V loňském lednovém čísle Headlineru v článku Na co se těším v roce 2021 jsem napsal, že jsem možná nenapravitelný optimista, ale že se stále těším na jejich koncert. Dočkal jsem se však až v neděli 27.3.2022. A to čekání se vyplatilo.

Na letošním turné Fontaines D.C. doprovází irská skupina Just Mustard, která se postavila na pódium i před postupně se zaplňující vyprodané Roxy. Byl jsem pod tím pódiem, protože i na ně jsem se hodně těšil a byl zvědavý, jak jejich debutové album Wednesday a nové singly I Am You a Stil budou znít naživo. Jejich muzika dokáže posluchače dostat do zvláštního rozpoložení a rozproudit v nich vlnu emocí a jistý druh sebereflexe. A to zejména tou téměř dokonalou rovnováhou mezi instrumentální a vokální složkou, kdy éterický hlas zpěvačky Katie Ball plní roli jakéhosi uklidňujícího průvodce hadovitě se plazícími rytmy a řídkými kalamitně rámusícími kytarami. A fungovalo to i naživo. Nemohli jsme si přát lepší support. 

Poté však již klub opanovali Fontaines D.C. Pětice nastoupila na potemnělé pódium s frontmanem a zpěvákem Grianem Chattenem s tamburínou v ruce v čele. Působil jako šelma v malé kleci. Nezastavil se, dokud neskončili. A stejně, jako se nezastavil Chatten, nezastavila se ani kapela. Bez jakýchkoliv prázdných výplní a keců vystřihli sedmnáct songů (včetně přídavku). Nic nebylo důležitější než muzika a naléhavost, s jakou ji kapela prostě chtěla dostat ven. Zahráli mix songů z obou alb i novinkové singly a set-list byl pečlivě sestaven, tak aby emoce postupně gradovaly a energie více a více pulzovala. Přiznám se, že při prvních položkách setu mi to přišlo trochu bez energie a po skvělém výkonu Just Mustard jsem si dokonce chvíli říkal, že jsme od toho čekal víc. Ale posléze jsem zjistil, že to byl záměr začít "zlehka". Skladbu od skladby to bylo lepší a lepší a celý set vyvrcholil peckou Boys in the Better Land z alba Dogrel. A tím mohl koncert, skončit. Následující přídavek už byl podle mě zbytečný, už to prostě nešlo nikam dál posunout.

Fontaines D.C. prokázali, že jsou právem označování za jednu z nejlepších současných koncertních kapel, a publikum v Roxy si podmanili. Po těch dvou letech, kdy jsme si mohli, až na jednotky výjimek, o koncertech zahraničních kapel nechat zdát, nemohla začít letošní sezóna lépe. Nevím, jestli to bude koncert roku, na to je brzy, ale určitě na něj může aspirovat.

Připomeňte si rozhovor Fontaines D.C. a Honzy Vedrala. 

Just Mustard