Obrázek k článku Fotografie, které hrají. Výstava českých fotografů ozdobí pařížský jazzový klub
| Šárka Hellerová | Foto: Daniel Vojtíšek

Fotografie, které hrají. Výstava českých fotografů ozdobí pařížský jazzový klub

Díla dvaceti předních českých fotografů a fotografek v Paříži představí výstava Fotografie, které hrají. Její název napovídá, že jde o snímky koncertní.

Výstava se koná v rámci Roku české hudby, který se s několika výjimkami slaví každých deset let od roku 1924, kdy nastalo sté výročí narození Bedřicha Smetany. K vidění bude od 1. března do 13. října v Paris-Prague Jazz Clubu, jenž se nachází ve sklepení Českého centra v Paříži.

„O muzice se snažím psát už pětatřicet let. Stokrát jsem za tu dobu slyšel bonmot, že popisovat hudbu je stejně beznadějné jako tančit o architektuře. Nevím, jak často podobné průpovídky slýchají fotografové, já jsem si ale jist, že nejlepší snímky těch nejlepších skutečně umějí hudbu evokovat. Zprostředkovat její atmosféru, jejího ducha, její poselství,“ vysvětluje kurátor výstavy, hudební novinář Ondřej Bezr s tím, že se zaměřuje na schopnost díla vyjádřit atmosféru a emoci hudby. Vybral fotografie z období od devadesátých let po současnost. Zachycují jak vystoupení zahraničních umělců, kteří k nám po revoluci začali jezdit, i významné české hudebníky.

Iggy Pop objektivem Tomáše Krista.

K fotografům, jejichž práce bude na výstavě k vidění, má Bezr osobní vztah – jejich tvorba je nedílným doprovodem jeho textů o muzice. „Vůbec si nečiním nárok na to, abych byl považován za odborníka na fotografie. Ale s jejími tvůrci, a troufám si říct, že s těmi nejlepšími v oboru hudební fotografie, mám tu čest spolupracovat už oněch pětatřicet let,“ vysvětluje Bezr svůj mandát pro kurátorství fotografické výstavy.

„Jsou mezi nimi takoví, kteří preferují velká pódia a světové hvězdy, stejně jako jiní, upřednostňující klid malého klubu a alternativnější žánry. Prostě, co fotograf, to osobnost. Možná, že opravdu jediné, co mají společného úplně všichni, je láska k muzice a setrvalá snaha ji zachytit fotoaparátem,“ pojmenovává Bezr, co všech autory spojuje.

Výstavu věnoval památce dvou ze zastoupených fotografů, kteří se bohužel akce nedožili. „V roce 2018 zemřela velmi předčasně fotografka Ája Dvořáčková a roku 2023 odešel doyen české hudební fotožurnalistiky Daniel Vojtíšek.“ Další „fotografie, které hrají“ a budou letos v Paříži k vidění jsou dílem Ivana Prokopa, Jindřicha Oplta, Yvetty Stránské, Karla Šustera, Davida Webra, Barky Fabiánové a dalších.

Výstava navazuje na stejnojmennou knihu, která vyšla před pěti lety.

Bono, jak ho zachytil Tomáš Martínek.