Obrázek k článku VIDEO: "Polib mi čau," vzkazují Rammstein fanouškům. Jak je to s jejich koncem?
| Lukáš Rešl | Foto: Nasty Little Man

VIDEO: "Polib mi čau," vzkazují Rammstein fanouškům. Jak je to s jejich koncem?

Německá industriální metalová skupina Rammstein nadělila svým fanouškům předčasný vánoční dárek v podobně nového videoklipu ke skladbě Adieu. Loučí se tak stylově s letošním rokem a podobně jako samotný klip, vybízí k otázkám, co bude dál.

Rammstein si pro fanoušky na závěr roku připravili ještě jeden videoklip k letošnímu albu Zeit. Volba padla na závěrečnou epochální baladu Adieu a nutno říci, že pánové na vizuální stránce opět nešetřili. Podobně jako jiné videoklipy Rammstein, i tento se zřejmě nevyhne vášnivým debatám a polemikám.

Pokud už nějaký ten rok tuhle německou mašinu sledujete, možná vás videoklip hned v prvních vteřinách zarazí. Začátek je totiž náležitě podobný klipu Ich will z roku 2001. Rammsteini se opět vyzbrojili těžkým arsenálem, ale na rozdíl od banky, si tentokrát vyhlídli pařížskou operu. V ní už na ně čekají ozbrojenci s podivnými helmami které připomenou nové série Star Wars. Zpracováno je to zajímavě. Přestřelka  proběhne tak rychle, že ani nemrknete a šestičlenná kapela už otevírá bránu do krytu s nápisem Mutter-22. To je zřejmý odkaz na jejich veleúspěšnou desku Mutter, na které se mimo jiné objevuje i právě song Ich will?

Klip je tak svižný a poutavý, že si člověk musí dávat neustále pozor na detaily, které v průběhu jednoho sledování beztak nestíhá zaznamenat v úplnosti. Tempo se neztrácí ani v již zmíněném krytu nebo lépe říci laboratoři, kde členové Rammstein nachází sebe samotné, respektive své klony. Ty mrknutím oka zapalují a scénář klipu se rázem dostává do jakéhosi podsvětí, kde jsou všichni členové uvězněni v ocelové kleci. Je to opravdu kreativní filmové zpracování, které člověku nasadí brouka do hlavy. Závěrečné outro pak vrací celou tuhle zběsilou jízdu zpátky do budovy opery, kde jsou v pomalých záběrech vidět mrtvoly samotných muzikantů se závěrečnými titulky. Adieu, goodbye, auf Wiedersehen, přátelé. 

Rammsteini opět předhodili publiku materiál k zamyšlení a vášnivým debatám. Občas má člověk při sledování jejich klipů pocit, že čte velmi dobrou knihu s otevřeným koncem. Stejný pocit panuje i u Adieu, akorát tady se člověk trochu obává, co tím vlastně bylo myšleno. Chtějí snad Rammstein naznačit, že končí? Uklidnění je jejich naplánované turné na příští rok, které začíná koncem května. Ale stejně. U Rammstein nikdy nevíte, s čím dalším zase přijdou.