Obrázek k článku GLOSA: Metallica s Apocalyptikou oživují slavný hit. Z recitace Jamese Hetfielda mrazí
| Ondřej Kubín | Foto: Silver Lining Music, Jan Nožička, Koláž: Šárka Hellerová

GLOSA: Metallica s Apocalyptikou oživují slavný hit. Z recitace Jamese Hetfielda mrazí

Apocalyptica začínala jako kapela hrající smyčcové předělávky Metalliky, pak se posunula k vlastní tvorbě, nyní uzavírá kruh nejen s hudbou Metalliky, ale dokonce i s jejími členy.

Na nové verzi skladby One z alba …And Justice for All doplňuje slavné violoncellisty polovina aktuální sestavy Metalliky - frontman James Hetfield a baskytarista Robert Trujillo. Metalová balada rozvedená do aranží pro klasické nástroje postupně graduje napříč bezmála desetiminutovou stopáží až do neurvalého trashového sóla zahraného na cello. Nejsilnější ale skladba je ve vokálech. Hetfield, který na rozdíl od Trujilla nahrával i původní verzi One, totiž zvolil úplně jiný přístup a místo zpěvu tady svým melodickým hlasem procítěně recituje. Dává tak mnohem více vyniknout mrazivému textu o vojákovi, kterého zmrzačila první světová válka a on by už raději zemřel.

Naopak klip moc pochválit nemůžu, a i když by asi kapela nebyla ráda, doporučuji spíš jen samostatný poslech zvukové stopy. Ve světlé první polovině bije do očí nedotažená práce se zeleným plátnem. Svícení ve studiu vůbec neodpovídá světlu v doklíčovaném pozadí, a tak kapela vypadá jako nepovedený výstřižek ve Photoshopu, což nezachraňuje ani digitální mlha. Ve tmavé druhé polovině klipu tento problém odpadá, záběry na statické, sveřepě se tvářící členy Apocalyptiky ale také nevypadají příliš dobře. Mimické herectví holt není sranda. Následné metalové pohazování vlasy při hře na cello jim už ale jde.

One je třetí single z desky Apocalyptica Plays Metallica Vol. 2, kterým finská kapela navazuje na své úplně první album z roku 1996. Na nové nahrávce najdete covery Ride the Lightning, The Unforgiven II, The Four Horsemen a další.