Obrázek k článku GLOSA: Eminem ho odmítl, republikánský kandidát Ramaswamy volá Slima Shadyho
| Šárka Hellerová | Foto: Craig McDean, Universal Music

GLOSA: Eminem ho odmítl, republikánský kandidát Ramaswamy volá Slima Shadyho

Poté, co dostal dopis s právní výzvou, aby nepoužíval Eminemovy skladby v kampani, snaží se Vivek Ramaswamy vyvolat dojem, že mladý Eminem by mu rozuměl.

Vivek Ramaswamy se uchází o republikánskou nominaci v amerických prezidentských volbách. V rámci své kampaně se osmatřicetiletý kandidát pustil kromě kontroverzních témat i do rapu. Na mítinku v Iowě od něj přítomní slyšeli Eminemovu skladbu Lose Yourself, za níž raper v roce 2003 získal Oscara za nejlepší původní píseň.

Právní zástupci společnosti BMI vzápětí politika na Eminemovu žádost vyzvali, aby se to neopakovalo. Raper v minulosti opakovaně kritizoval Donalda Trumpa a není proto překvapivé, že není z počínání jeho mladšího následovníka nadšený. Společnost BMI proto republikánského kandidáta informovala, že jakékoliv další užití Eminemových děl v rámci kampaně bude považovat za podstatné porušení své licence.

Ramaswamy pro televizní kanál MSNBC sdělil, že bude umělcovo přání respektovat. „Ale řeknu k tomu jedno – může prosím povstat pravý Slim Shady?“ zavtipkoval s odkazem na další raperův slavný song. „Eminem se v době, kdy byl na vzestupu, stavěl proti establishmentu a říkal věci, které si establishment nepřál, aby říkal. A myslím, že co se týká toho, že se mé politické názory mohou od jeho lišit – lidé se v průběhu života mění. Doufám ale, že jednou v sobě zase objeví odpadlíka, díky kterému se proslavil. A ten úspěch mu v životě přeji,“ nechal se slyšet politik ve stejném rozhovoru, ve kterém bránil svůj návrh na uznání Moskvou okupovaných ukrajinských území za ruská. 

Eminem zatím nereagoval, ale něco nám říká, že pokud by k odpovědi povstal „opravdový Slim Shady“, jak si Ramaswamy přeje, nejspíš by si to za rámeček nedal. Pak by mu teprve přišla vhod věta z textu písně, kterou už politik na síti X využil, když sdílel zprávu Daily Mailu o celé kauze: „Neřekl právě to, co si myslím, že řekl, že ne?“ Ovšem lepší bude, když mu Eminem na tuhle vějičku neskočí. Vzkaz, který Eminem vyslal a znamená „Nechci s vámi mít nic společného“ je jasný a elegantní. Nic víc není třeba dodávat.