Obrázek k článku Glosa: Ewa Farna klipem o šrámech a nedokonalostech těla překračuje tuzemský pop
| Honza Vedral

Glosa: Ewa Farna klipem o šrámech a nedokonalostech těla překračuje tuzemský pop

„Je o přijetí změn na těle, na které vliv nemáme,“ uvedla Ewa Farna svůj nový singl, kterým sympaticky vybočuje z tradičního mainstreamu.

První singl chystaného sólového alba, které by mělo vyjít letos na podzim, Farna napsala společně s producentem Lukášem Chromkem a Janem Vávrou a Janou Infeldovou. Samotná písnička zaujme příjemnou, uvolněnou náladou a celkově vyklidněnou atmosférou s jemnou a vřelou současnopu elektronickou produkcí, kterou ozvláštňují a zmohutňují  gospelové vokály. A nenásilně motivační melodické finále, ve kterém Farna zpívá: „Díky za to, že jsem / za to, že jsem kdo jsem.“

Právě textem a sdělením se Farne povedlo vykročit mimo u nás stále velmi tradiční pojetí popu, které je postavené na ukazování vysoustružené dokonalosti a bezproblémovosti. „Nejsem obyčejná holka, jsem obyčejná žena, snažím se být spokojená, se vším, co mám i nemám…“ vrací se Farna empaticky k jednomu ze „svých“ témat, k jehož obecnosti krom popové produkce přispívá neustálý příval záběrů často zdánlivě dokonalých a šťastných těl v klipech, televizi i na sociálních sítích. 

Farna jde proti tomu oslavou normálnosti a skutečné krásy, jež tkví v jedinečnosti. V klipu Ondřeje Kudyna, který otevírá záběr na Boticelliho malbu Jaro, se sama stává Venuší, obklopenou květinami a svými Gráciemi, z nichž každá něco skrývá. Postupně odhalují záběry jizev, šrámů a další „nedokonalostí“ všech těch obyčejných žen, ke kterým promlouvá. Sdělení není nijak složité: vše přijmout a oslavovat jako součást vlastní existence a ženskosti. Za trauma a úzkosti to nestojí. 

Ano, Tělo je v základu motivační popová písnička, ale nemoralizuje, ani k ničemu netlačí a nedře úporností. Farna se v ní citlivě dotýká obecného a pro každou posluchačku i posluchače velmi osobního tématu. Při své cílevědomosti nepostráda pozitivní vajb, skvělý zpěv a celkovou produkci. A k tomu sdělení, s jakým běžně pracují ikony světového popu jako Beyoncé nebo Lady Gaga, ale v tuzemských popových mantinelech, jehož protagonisté se často spokojí s vyzkoušeným klišé, bývá buď  vzácné nebo upachtěné. Tím vším je novinka Ewy Farne osvěžující.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.