Obrázek k článku VIDEO: Působivý československý klip Jáchymov připomíná peklo komunistických lágrů
| Antonín Kocábek | Foto: Martin Myslivec

VIDEO: Působivý československý klip Jáchymov připomíná peklo komunistických lágrů

Petr Linhart a skupina Hmlisto pokračují v československé spolupráci emotivním klipem Jáchymov. Jejich album Československá bylo událostí na české i slovenské scéně akustické hudby. Nyní dostává navíc zdařilý bonus v podobě klipu k jedné ze svých nejsilnějších skladeb.

Zatímco například v hip hopu jsou vzájemné hostovačky a společné nahrávky několika interpretů prakticky každodenní praxí, na písničkářské scéně to zas tak úplně časté není. Když se slovenské duo Hmlisto, pohybující se na pomezí folku a world music a český folk-rockový písničkář Petr Linhart rozhodli společně nahrát album nazvané příznačně Československá, byla z toho událost.

Své samozřejmě sehrálo nejen téma sudetské vykořeněnosti a inspirace neradostnou historií. Zpívalo se v obou jazycích a interprety ve studiu doplnili excelentní hosté Jan Steinsdörfer (klávesy), Jan Lstibůrek (baskytara, kontrabas, moog), Martin Novák (bicí, perkuse, zvonkohra) a především kytarista Josef Štěpánek, který desku spoluprodukoval. Nahrávka vyšla na konci roku 2022 a následně získala cenu za album roku ve folkové kategorii Radio_Head Awards – tedy nejvýznamnějších slovenských hudebních cen. Písně z alba se navíc umístily i na prvních dvou příčkách celoroční posluchačské hitparády brněnského Radia Proglas.

Skladba Jáchymov patří na desce k těm nepůsobivějším. Všichni, kteří alespoň trochu znají dějepis vědí, že bohatou historii severočeského města poznamenala existence komunistických koncentračních táborů. V okolí jáchymovských uranových dolů jich vzniklo celkem čtrnáct a v nejaktivnějších padesátých letech zde skončilo přes padesát tisíc lidí, převážně politických vězňů. I kvůli vysoké úmrtnosti bývává „jáchymovské peklo“ často přirovnáváno k nacistickým koncentrákům i sovětským gulagům.

Text písně vzpomíná „jáchymovské vdovy“ a slovo „konečná“ tu má mrazivý význam. Jako připomínka i drobná inspirace všem, kteří podobně smutné příběhy z minulosti ignorují, funguje píseň dokonale.

Nyní s odstupem času píseň dostala i neméně působivou vizuální podobu. Kontrast prosluněných hřbetů hor s vědomím temné minulosti a nenápadná připomínka zdejší otrocké nutnosti vynášet pitnou vodu do vysokého kopce – to vše podporuje sílu textu, dojemného i děsivého zároveň. Námět klipu, jehož autorkou je sama zpěvačka Hmlista Veronika Kicková, prý dostával podobu dlouhé dva roky a výsledku pomohla i skvělá kamera a střih Petra Mikšíčka, který je velkým znalcem Krušných Hor. Natáčení v podzemí pak bylo umožněno díky spolupráci se spolkem Političtí vězni.cz.

Petr Linhart s Hmlistem i v současnosti občas hrávají společné koncerty, na kterých je píseň stále ke slyšení a sklízí zasloužený aplaus. A mimochodem, navzdory nijak veselému obsahu a tomu, že rozhodně nejde o masově sledované interprety, video nasbíralo tisícovku zhlédnutí za pouhý jeden den po zveřejnění.