Obrázek k článku GLOSA: Policejní buzerace návštěvníků Let It Roll se vrátí jako bumerang
| Dód | Foto: Let It Roll

GLOSA: Policejní buzerace návštěvníků Let It Roll se vrátí jako bumerang

Policejní represe u nás má velikou tradici již z dob komunismu, policisté z protidrogového útvaru si ji v těchto dnech připomínají na milovickém festivalu elektronické hudby Let It Roll.

Festival Let It Roll, který se tradičně zaměřuje na elektronickou hudbu z žánrů drum´n´bass, jungle, a má svoje kořeny v mileniální, napůl oficiální, a především anti-autoritářské scéně elektronických free parties, jakými byly akce typu CzechTek, a v případě Let It Rollu ještě lépe halový X-massakr, v továrních halách opuštěné Kolbenky či Chirany. Rekreační braní drog stejně jako několikahodinové taneční kreace jeho účastníků jsou jeho neodmyslitelnou součástí. O to smutnější jsou zprávy z letošního ročníku Let It Roll – údajně největšího drum´n´bassového festivalu na světě.

Na twitteru se ihned po začátku festivalu objevuje komentář:

„…, státní zaměstnanci, autobus zastavili, platící návštěvníky festivalu a občany, z jejichž daní žijou, nechali nastoupit do dvojstupu jak na buzerplace a půl hodiny je lustrovali.“

Komentář doplňuje série fotografií a videí, na kterých policisté a pravděpodobně členové protidrogového teamu lustrují lidi, kteří si jedou kyvadlovou dopravou užít festival a prohledávají jim zavazadla se psem, za účelem zachycení psychoaktivních drog a omamných látek.


Úsudek není nesprávný – účastníci (nejen) takových akcí skutečně ve větší míře berou rekreačně takové látky. V zemi, kde je v této konkrétní sub-kultuře tradice budovaná co nejvíce liberální rukou techno evangelistů Spiral Tribe v devadesátých letech, a následně formovaná sérií represí proti takovým lidem, které vyskakovaly ve velmi tragickou událost známou v české nezávislé kultuře jako Paroubkův Czechtek 2005, by bylo jen s podivem nechápat, že si někdo jede užít festival undergroundové elektronické hudby, a bude střízlivý, nebo se spokojí s komerční festivalovou nabídkou Gambrinus v plastovém kelímku.

Ano, je pravda, že v minulosti bylo pár takových akcí poznamenáno některým z negativních aspektů spojeným s braním drog. Například na Let it Roll v roce 2010 a následně v roce 2012 utonuli dva mladíci v přilehlém rybníce, oba pod vlivem návykových látek.

Trend na samotné subkulturní scéně se však v posledních letech ubírá úplně jinak. Sami účastníci a rekreační konzumenti psychoaktivních látek se snaží o osvětu. Kromě všeobecné informovanosti a povědomí o látkách, a o tom jak se mají účastníci chovat, vytvářejí například v rámci areálů festivalů místa, kde mohou konzumenti svůj stav konzultovat s odborníky či tzv. redukovat nepříjemné zážitky spojené s braním psychoaktivních látek. Kýžená osvěta má pak přinášet nejen nerušený a co nejintenzivnější zážitek konzumentům, ale pozitivním směrem snižovat rizikové situace s takovým jednáním spojené.

Matěj Hollan z Asociace poskytovatelů adiktologických služeb  na facebooku píše:

„(Policie) dnes buzerovala účastníky hudebního festivalu. Dělá to tento rok opakovaně, i když jsme je jako Asociace poskytovatelů adiktologických služeb žádali, ať s tím přestanou, že postupují v rozporu s harm reduction a absolutně proti jejich vlastnímu mottu Pomáhat a chránit. Na to reagoval i policejní prezident podrážděně, že oni si můžou dělat, co chcou. Jsme přitom jak Asociace tak PČR členy Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, stát oficiálně platí naše programy, které jsou zaměřeny na testování tanečních drog na podobných akcí, s cílem minimalizovat rizika, ale oni se klidně postaví vedle stánku adiktologické služby a ty lidi rovnou vybíraj.“

Jednání policistů tak evidentně počínání rekreačních konzumentů a účastníků Let It Roll může ohrozit ještě více, a onu nastavenou anti-systémovost a paranoidní strach z bezpečnostních složek budovaný represí přicházející s vymáháním zákona, jen a jen prohloubit.

Je to jen odraz společnosti

Každý, kdo sleduje elektronickou nezávislou scénu posledních dvaceti let, do které festival Let It Roll neodmyslitelně patří, ví, že se skutečně občas na nějaké více nebo méně svobodomyslné free-party stane zranění pod vlivem drog a návykových látek – míra takových situace je však úplně okrajová – problémy této subkultury leží úplně jinde. Rozhodně zcela jinde než obecný problém se závislostmi v celé české společnosti. Vypůjčím si zde citaci z kolegovy glosy o nové populární písni Pokáče: Česko je totiž země, kde rizikově pije alkohol pětina obyvatel, desetina pije vysloveně škodlivě. Míra devastace obyvatelstva a skutečná společenská škodlivost legálních a volně prodejných psychoaktivních látek, je veřejně dlouhodobě podceňovaná, zlehčovaná a v kontextu honby za „narko-barony mezi účastníky tanečních parties“ úplně upozaděna.

Přitom i těm méně důvtipným snad musí dojít, že když někdo tancuje šest hodin na extázi, a pak jde s ranním sluncem spát, bude pro společnost i sebe méně škodlivý než opilec za volantem, který se do svého stavu dostal legální cestou za mohutné podpory všech kolem, a už v neděli po obědě zase sedne za volant. Každý, úplně každý v téhle společnosti, známe někoho, kdo řídí nebo řídil pod vlivem alkoholu. Těch, kteří znají někoho, kdo po požití drog na tanečním festivalu udělal něco nezákonného, zlého a nenávratného, budeme moc napočítat na prstech jedné ruky.

Podle zpráv Policie a komentáře ministra vnitra Víta Rakušana údajně policejní kontrola zachytila skutečně jeden větší případ:

„Společně s @Celnispravacr jsme obdrželi informace o cizinci, který měl mít u sebe větší množství drog. Tato info. se potvrdila a kromě "známých" látek (extáze,pervitin,kokain) jsme objevili i takové, které na místě nešlo detekovat a byly proto zajištěny a převezeny na expertízu.

— Policie ČR (@PolicieCZ) August 4, 2023

V dalších komentářích se Policejní složky holedbají úspěchem – od začátku akce zahájili přes dvacet trestních řízení. Jak to tak nějak v Čechách znám, tak je mi jasné, že těch 19 dalších případů, budou pravděpodobně úplně běžní účastníci festivalu, kteří si chtěli u svojí oblíbené hudby zakouřit trávu, nebo si v klidu vychutnat tanec na extázi. Vím, že to bude mít větší dohru, než teď vypadá, ale rozhodně se nesmíme smířit s tím, že někdo bude určovat někomu, jak se má bavit na festivalu.

Nakonec: To jak se baví mládež, je jen odrazem celé společnosti. Pokud jí u toho budeme přehnaně kontrolovat, buzerovat a vytvářet trestné roviny, vrátí se nám to jako bumerang do obličeje, a výsledek, jak je patrné nejen z české historie, bude úplně opačný.