Obrázek k článku GLOSA: Rapper Rohony láme rekordy se sparťanským hitem. Na Letné nechal srdce i hlas
| wlado | Foto: Press Rohony

GLOSA: Rapper Rohony láme rekordy se sparťanským hitem. Na Letné nechal srdce i hlas

Definicí komety je, že jde o malé těleso sluneční soustavy složené především z ledu a prachu a známé pro své nápadné ohony. V současnosti je největší tuzemskou hudební kometou mladý rapper z Třebíčska jménem Rohony. Dokazuje to i jeho nový track Letná, který si fanoušci zamilovali.

Příběh Adama Rohonyho je pořádným dojákem. Byl nadějný fotbalista, ale zranění mu neumožnilo pokračovat v kariéře, a tak posléze nastoupil na uměleckou dráhu. Nejdříve ho čekala „umprumka“ v Jihlavě, pak dokonce Fakulta umění na Ostravské univerzitě. Tam se setkal s Lukášem Zálešákem, který dodnes „dohlíží“ na vizuální stránku projektu. Už během studia se začal věnovat rapu, ale nedařilo se mu prosadit, a tak se živil jako kurýr – následovalo vyhoření, ztracení… Rozhodl se vrátit domů, do městyse Stařeč na Třebíčsku, pracovat u táty v restauraci jako číšník. A po čase začal opět sládat!

Návrat krále – série videí, kterými ukazuje svůj život, svérázný humor a dnes už kultovní pozdrav „Zdravim, zdravim“ – mu přinesla stovky předplatitelů jeho kanálu, statisíce zhlédnutí na YouTube, miliony na Tiktoku – místo názvu třetího dílu Tolkienova díla by se to klidně mohlo jmenovat Zrod legendy.

V prosinci loňského roku vyšlo album Superfly, které napsal a natočil doma ve Starči. Místo toho, aby rapoval o tom, kolik má peněž a jaké nosí boty, rapuje o běžných strastech vesnického života. Oslavu luxusu a glorifikace drog, dnes už tolik běžnou mezi současnými rappery, střídají někdy až primitivní rýmy o obyčejném životě, úryvky a reference českých rockových písniček.

A najednou má Rohony vyprodané koncerty po celé republice, zpívá na festivalech a dokázal, co žádný jiný rapper před ním. Společně s Romanem Janků, známým DJem a producentem vystupujícím jako Manene, a fanoušky ze skupiny Letenští dali dohromady hit s prostým a jednoduchým názvem Letná.

„Zpívám první, zpívám na Letný – tam kde to já znám, tam kde já už patřím.“ Takovou první a veřejnou premiéru budoucího hitu si Rohony odbyl na oslavě narozenin v pražském OX klubu. Z balkónu ho tehdy zpívala i část sparťanských hráčů – od té doby se útržky písně šíří internetem, až je prakticky nemožné mu uniknout. Další setkání s hráči letenského klubu zažije Rohony v šatně v Mladé Boleslavi, kde Sparta vyhrává titul v české fotbalové lize. Rapper s nimi nejdříve poskakuje po trávníku, aby si ho pak společně s mistrovskými fotbalisty zazpíval v šatně, no není tohle příběh jako z pohádky? Jak říká jeden můj kamarád: „Kdo nemá rád Roháče, z toho je mi do pláče!“

„Vzalo mi to srdce, vzalo mi to hlas – a to se stává, když máš něco rád“ Adam, Roman i Letenští můžou být se skladbou víc než spokojeni – aktuálně asi na internetu netrenduje žádná jiná písnička víc než Letná. Rekord v počtu přehrání za 24hodin, číslo jedna ve všech streamovacích aplikacích a jednička v trendech na YouTube, jestli se tomuhle nedá říct kometa, tak už nevím. Když Rohony s Manenem a hráči nejlepšího českého fotbalového týmu zpívali společně hit vstříc desetitisícům fanoušků na Letenské pláni, bylo vidět (a hlavně tedy slyšet), že Rohony opravdu hlas ztratil. Ale co no – to se přece stává, když máš něco rád!

A mimochodem chci doporučit úplně parádní rozhovor, který s Rohonym vedl kolega Petr Malásek (odkaz viz níže).

„Už umím psát texty, který maj nějakou výpovědní hodnotu, ale dokáže je poslouchat i člověk, kterej není náročnej na text.“ Čtěte článek Fenomén Rohony.