Obrázek k článku GLOSA: Snílek Neckář v novém singlu znovu okouzluje jako nikdo jiný
| Jarda Konáš | Foto: Lenka Hatašová

GLOSA: Snílek Neckář v novém singlu znovu okouzluje jako nikdo jiný

Václavu Neckáři v novém singlu asistuje Letní kapela a opět jde o povedenou spolupráci překonávající většinu tuzemské mainstreamové produkce.

Hvězdy československé populární hudby a jejich desky natočené během podzimu života, to je kapitola sama o sobě. Občas dojde na nahrávky, z nichž se dají vyzobat zajímavé kousky, jako například u Hany Zagorové. Karel Gott jel zase setrvačnou rutinu, na které bylo nejzajímavější, s kým vším spolupracoval, no a třeba Helenu Vondráčkovou škoda komentovat.

Nicméně se tato dáma hodí pro srovnání právě s Václavem Neckářem, neboť jde o stále aktivní bývalé členy Golden Kids. Je tu zajímavý kontrast, zatímco Vondráčková ze síly svého hlasu ztratila pramálo, ale obsahově její poslední desky za moc nestojí, Neckář naopak novým repertoárem umí překvapit, ačkoliv při comebacku Golden Kids by Vondráčkové mírně řečeno už jen asistoval. Což se dá vzhledem k tomu, čím si Neckář prošel, pochopit a není to výtka.

Za to, že jeho hudba stále stojí za pozornost, bezpochyby vděčí dvojici Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth. Oba pánové dobře změřili Neckářův přerod v jakéhosi pohádkového dědečka a umí mu napsat a zprodukovat singly nejen na tělo, ale přímo do pusy. Díky tomu je vlastně úplně jedno, že se Neckář už do zpěvu tak neopírá, protože má obrovské charisma i jako zpívající vypravěč. V novém klipu vystupuje v tričku s Leonardem Cohenem, což je hezká narážka. Ve způsobu, jakým posluchače ponouká k tomu si sednout a tiše poslouchat, je totiž podobná kmetovská magie.

Snílek je dojemná a bohatě zaranžovaná skladba, kterou se vyplatí pustit si opakovaně. Všechny ty vrstvy nejde zaslechnout napoprvé. Samozřejmě, pro někoho bude píseň možná pocukrovaná až moc, především ty dívčí vokály už balancují na hraně kýče. Krásně hrající Letní kapela ale zajistila, že singl zůstal jednou nohou zvukově na pódiích a klubové scéně, vyhnula se tomu studiová odměřenost typická pro pozdější nahrávky Neckářových generačních kolegů a kolegyň.

Ze Snílka asi nebude takový hit jako Půlnoční, Neckářovo opus magnum pozdní fáze kariéry. Nový singl nicméně dokazuje, že jestli se tomu kouzlu a důstojnosti dokáže někdo alespoň přiblížit na dosah, je to zase trojice Neckář, Švejdík a Neuwerth.