Obrázek k článku GLOSA: Šťastný a krvavý. Vánoce Emmy Smetana a Jordana Haje připomínají jatka
| Michael Švarc | Foto: Luff, Emma Smetana a Jordan Haj press

GLOSA: Šťastný a krvavý. Vánoce Emmy Smetana a Jordana Haje připomínají jatka

Obchody se pomalu plní ozdobami na stromeček, adventními kalendáři nebo čokoládovými figurkami. A první sváteční hudební vlaštovku vysílají do světa i Jordan Haj a Emma Smetana. Naštěstí se obejdou bez rolniček a dalších otravných klišé; v jejich společné písni Vánoce vlastně ani nehrají podstatnou roli. Partnerské soužití, kterému odzvonilo však ano.

„Á jéje, to ty vánoční škváry začínají letos hodně brzo,“ řekl jsem si, když jsem spatřil název nové skladby Jordana Haje a Emmy Smetana. Do tuctové písně, kde jde o sváteční atmosféru, lásku, pohodu a klid, má však písnička Šťastný a veselý paradoxně velmi daleko.

Ve skutečnosti je příběhem páru, jehož soužití došlo do bodu, kdy už nemůže dále pokračovat, jelikož se oba účastníci vzájemně ničí. „Daruj mi, lásko, náboj s dopisem o tom, kdo jsem a proč jsme spolu, když se dávno nesnesem,“ zpívají protagonisté.

Je to překvapivý twist pro někoho, kdo očekával jen další vánoční píseň do počtu, parazitující na slabosti lidí pro tyhle domnělé svátky klidu a radosti. Haj a Smetana jsou ale plni překvapení, a tak se jejich nový duet zvukově nese v duchu předchozí společné tvorby - má šmrnc, gradaci i pointu. Ta spočívá mimo jiné v tom, že manželé upozorňují na problematiku domácího násilí, která není ani během Vánoc ničím neobvyklým.

Z hudebního hlediska je to solidní písnička, dostatečně zajímavá a chytlavá, přitom nijak prvoplánově hloupá. Rozšiřuje také sonický vesmír téhle dvojice. Pravda, vedle klasik jako Vánoce, Vánoce přicházejí nebo All I Want For Christmas Is You asi Šťastný a veselý místo nezaujme, ale právě nepodbízivost i překvapivost jsou hlavní předností písně. Tedy něčím, co zarytému odpůrci kýčovitých a ulepených svátečních fláků připadá velmi sympatické.