Obrázek k článku Glosa: Eva Burešová s Přemkem Forejtem a Dymytry aspirují na slátaninu roku
| Jarda Konáš | Foto: Profimedia

Glosa: Eva Burešová s Přemkem Forejtem a Dymytry aspirují na slátaninu roku

Existuje zvláštní sorta singlů a na ně navázaných videoklipů, kde se evidentně nešetřilo na rozpočtu, všichni zúčastnění věřili svému dílu a s ambicemi jako bájný Šemík vyskočili světu vstříc, aby se pak při dopadu (rozuměj vydání klipu) vysekali jak opilý žokej za Taxisovým příkopem.

Žena z oceli je přesně ten případ. Výprava klipu několikanásobně překonává běžné tuzemské standardy, je znát, že tady se netroškařilo a tvůrci chtěli udělat dojem. Máme tu ohně a bojové scény ve středověkých kostýmech, máme tu trikově vylepšené záběry na pevnost i jakousi magickou lesní tůňku, dramatičnost i vážnost podtrhovaná opakovanými záběry na ženu v okovech…

Jenže to nerežíroval ani zaběhnutý autor pohádek ani fantasy seriálů, ale Václav Noid Bárta, takže z toho vylezla čtyřminutová slátanina, která drží jakž takž dohromady jen díky ohranému příběhu o unesené princezně a jejím zachránci. Úplně vidím, jak na začátku produkce seděli společně u stolu a házeli jeden přes druhého nápady: „Svícny, ty tam dáme. Řetězy taky. Palcáty! Meče! Koně! Vodopád! To bude vypadat hustě!“ Nevypadá to hustě, všechno nasalátované do čtyř minut působí akorát jako svépomocí natočené propagační video skupiny historického šermu z Jevíčka.

Zpívající kuchař Přemek Forejt vypadá, že se do klipu propadl z úplně jiného světa a podle výrazu sám tuší, že knedlíky mu jdou líp než zpěv. Slipknot z Wishe Dymytry tady mají ten nejzbytečnější feat vůbec, protože Protheovi není rozumět ani slovo a tyhle kytary si mohl Noid nahrát ve studiu klidně sám. Mizérii výsledku korunuje přitroublý text postavený na rýmování jako „ozbrojená / odzbrojená“ a „odráží / naráží“. Zííív!

Lze naprosto pochopit, proč celý ten klip vznikl. Eva Burešová je populární tvář, Přemka Forejta zná taky půlka republiky a Dymytry patří mezi nejúspěšnější agrobigbítové kapely v Česku. Přičtěte Noidovu produkci a máte ukázkový příklad klipu, který je sice po hudební i vizuální stránce slabota, ale potenciál zhlédnutí má obří. A bulvár je taky nasycen, když si teď zadáte do vyhledávače Eva Burešová – Žena z oceli, vyjedou vám desítky článků o tom, jací jsou Eva s Přemkem v novém klipu ňuňánci. Takže na straně tvůrců a jejich fanoušků asi všichni spokojení (stačí se podívat do komentářů pod videem, lajky a srdíčka se jen hrnou), zbytek světa má další bizárek na pobavení uprostřed okurkové sezóny.

Eva Burešová není špatná zpěvačka a občas umí přijít se skutečně dobrými singly, například když s kapelou I.V.M. natočila singl Já tě znám v produkci Lukáše Chromka. Talent ovšem rozmělňuje v uondaných ploužáčcích a rozeskákané produkci, kdy není moc poznat, kam na hudební scéně míří a jestli vlastně není spokojená na titulních stranách časopisů Chvilka pro tebe a TV Magazín. Protože tam s vydáváním singlů jako Žena z oceli bohužel zůstane.

Mimochodem, co je to za ženu z oceli, když při prvním objetí odkládá meč a oba, ona i její rytíř Lví hříva, co na konci vykosí celý hrad, se nechají na paloučku přemoci bandou čtyř lapků?“

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.