Obrázek k článku „Je zrůda a antisemita do morku kostí.“ Roger Waters čelí kritice od metalové kapely Disturbed
| Lukáš Rešl | Foto: Kate Izor

„Je zrůda a antisemita do morku kostí.“ Roger Waters čelí kritice od metalové kapely Disturbed

V online rozhovoru s novinářkou Lindou Advocate se David Draiman Disturbed, jenž se otevřeně hlásí k židovské víře, rozpovídal o Rogeru Watersovi a jeho chování v posledních měsících. Na konto bývalého člena Pink Floyd si nebral žádné servítky.

Obvinění z antisemitismu čelil bývalý baskytarista a zpěvák Pink Floyd v posledních měsících několikrát a není proto divu, že se vůči němu nyní vymezil i David Draiman, který se od eskalace izraelsko-palestinského konfliktu otevřeně staví na stranu židovského státu. Svá ostrá slova na adresu Rogerse vyslal v rozhovoru pro Lindu Advocate.

„Je to pěkný hajzl, ten starý blázen… Je to antisemita až do morku kostí. Zeptejte se Davida Gilmoura a jeho ženy - ti to dosvědčí,“ pálil ostrými slovy Draiman. Odkazem na Gilmoura připomněl slova jeho manželky Polly Samsonové, jež loni na sociální síti X rovněž prohlásila, že je Waters „antisemita až do morku kostí“ a také „obhájce Putina, lhář, zloděj a pokrytec, který se vyhýbá placení daní, je misogyn, onemocnělý závistí a megaloman“. Sám David Gilmour tento tweet přesdílel, přičemž sdělil, že tvrzení jeho choti jsou „prokazatelně pravdivá“.

Draiman kritikou na adresu Waterse vůbec nešetřil. „Je to zbabělec a pokrytec. Je podporovatelem diktátorů a diktátorských režimů po celém světě. Je obhájce Putina a apologeta kohokoli, kdo stojí na špatné straně dějin. Je pomýlený a taky rádoby socialista… Ten chlap je tyran. Jde mu o nenávistný antisemitský narativ, který nadále podněcuje démonizaci našich lidí. Je zrůda!“

Jedenapadesátiletý frontman nu metalových ikon Disturbed se v rozhovoru rovněž svěřil s tím, že jeho problém s Watersovým chováním vyvrcholil už v době, kdy na jeho koncertech viděl létat nad stadionem prase s Davidovou hvězdou.

I sám Roger Waters se opírá do svých kolegů -  v únoru například označil zpěváka skupiny U2 Bona za „sráče“, když v rámci svých koncertů uctil památku obětí útoků ze 7. října 2023 na izraelský hudební festival Supernova. Jindy zase Waters obvinil Izrael, že zneužívá termín antisemitismus k zastrašování lidí, jako je on sám, aby mlčeli. Nedávno se rovněž objevily zprávy, že kvůli Watersovým výrokům o Izraeli došlo ke zrušení jeho spolupráce s vydavatelstvím BMG.

Veškerá obvinění z antisemitismu Waters opakovaně odmítl. Zároveň vysvětlil, že jeho pohrdání se týká pouze Izraele jako státu nikoli judaismu.