Obrázek k článku Kytarista dramaturgem. Mejlův cíl je představovat neznámé ale boží kapely
| wlado | Foto: Nikola Tvrdá

Kytarista dramaturgem. Mejlův cíl je představovat neznámé ale boží kapely

Mejlu není potřeba dlouze uvádět. Kytarista jedné z nejpopulárnějších českých kapel Vypsaná fixa nebo producent schovávající se za projektem Sleeping Boy si postavil vlastní hudební noc v jednom z žižkovských barů.

Žižkovské bary mají svoje genius loci, ne že ne. Sám jsem bar Cíl navštívil na podzim, když tam měl fenomenální koncert multiinstrumentalista Tibor Žida – na maličké zahrádce vnitrobloku rozjel koncert pro pár posluchačů a byl to neopakovatelný zážitek. Jak sám Mejla přiznává, právě v té intimní atmosféře kdy vás může hudebník doslova poprskat, jak blízko mu jste, jsou zdejší koncerty jedinečné. Povídali jsme si s Mejlou o tom, jak ho tento koncept napadl a co chystá. 

Proč ses rozhodl pořádat vlastní dramaturgickou noc?

Spíš, než jako dramaturgickou noc, to bereme jako koncept. Chceme použít prostor, který máme, jinak než jen jako místo, kam se člověk půjde opít. U mě hraje hlavní roli celoživotní potřeba všem vykládat: „Hele teď jsem slyšel něco skvělýho!” Udělali jsme proto jen tak první koncert a ono to dávalo smysl. Od té doby už těch koncertů bylo více než dvacet.

Proč zrovna v Cíli?

Nikdy by mě nenapadlo, že bych řešil něco jako bar. Potkal jsem ale lidi, se kterými si myslím, že dokážeme být víc než bar…

Koho všeho jsi dosud zabookoval, aby u vás hrál? Který koncert se ti líbil nejvíc?

Nejlepší koncert je pokaždé ten aktuální, ale hodnocení je vždycky v první řadě nejdřív na lidech, co u nás zahrají. Hned potom na lidech, co na ně přijdou. Nemyslím, že jsem někdy někoho bookoval. Sleduju dlouho českou alternativní scénu, a tak jsem začal jednoduše psát těm lidem a nabízel jim koncert v baru pro dvacet lidí za vstupné do klobouku. Každému jednomu, kdo to přijal, bych ještě jednou chtěl poděkovat. Jedná se například o Terezu Balonovou, Cirkus Brothers, Prohrála v kartách, Dominika Zezulu, Štěpána Urbana, Smrtislava, Tibora Židu, Davida Pomahače, Zdenka Lichnovského a spoustu dalších…

Na Mejlovo pozvání v Cíli koncertoval i Andy Čermák 

V čem jsou zdejší koncerty specifické? Proč by měli lidé přijít?

Ten prostor je specifický. Říkáme mu „barobývák“. Největší slabina je i naše výhoda. Nemůžeme mít koncerty s bicíma, všechno je tak intimnější, kontaktní… Hodně koncertů se úplně přirozeně změní v celovečerní jamování.

Co chystáš pro letošní rok?

K pravidelným středám začínáme s Honzou Vacíkem vymýšlet i živé úterky. Chceme představovat vlastně neznámé, ale zároveň boží kapely.