Obrázek k článku Malajsijský festival hrozí The 1975 žalobou za homosexuální polibek na pódiu
| Michael Švarc | s přispěním Honzy Vedrala, Foto: @lila.ontour

Malajsijský festival hrozí The 1975 žalobou za homosexuální polibek na pódiu

Organizátoři malajsijského hudebního festivalu Good Vibes chtějí podniknout právní kroky vůči The 1975. Kvůli polibku dvou mužů na pódiu akci předčasně ukončila tamní vláda. Pořadatelé požadují na kapele kompenzaci ve výši 2 milionů liber za ušlý zisk. Mimo to tvrdí, že The 1975 značně poškodili reputaci festivalu.

Během vystoupení skupiny The 1975 21. července na festivalu Good Vibes kritizoval frontman Matt Healy politiku země, která zakazuje stejnopohlavní manželství a trestá homosexualitu dvacetiletým  vězením.

"Pokud mě sem chcete pozvat na show, můžete táhnout do háje. Jsem naštvaný. Je mi jedno, co říká vaše vláda. Vaše vláda je plná retardů," řekl frontman mimo jiné davu. Vystoupení, během kterého začal vyzývavě líbat baskytaristu, následně náhle skončilo s Healyho slovy: "Dobře, právě jsme byli zakázáni v Kuala Lumpuru. Uvidíme se později." Malajsijské ministerstvo komunikací a digitálního hospodářství po incidentu zrušilo celý zbytek třídenního festivalu a skupina The 1975 rychle opustila kontinent.

Pořadatelská firma Future Sound Asia (FSA) kvůli předčasně ukončenému festivalu nyní požaduje, aby kapela nesla spoluúčast a vykompenzovala organizátorům finanční ztráty, píše server Guardian. Pokud tak neučiní, hodlá FSA podniknout právní kroky přímo v Británii. Kapele zaslali dopis, ve kterém požadují odškodnění 2 miliony liber, pokud nezaplatí, předají věc soudům. 

"Nárok společnosti Future Sound Asia na The 1975 spočívá především v úmyslném porušení smlouvy. Zástupce pana Healyho poskytl před koncertem písemné ujištění, že živé vystoupení pana Healyho a skupiny The 1975 bude dodržovat všechny místní směrnice a předpisy během jejich vystoupení v Malajsii. Přesto bylo toto ujištění ignorováno a akce kapely zjevně porušila dohodu se společností Future Sound Asia. To vedlo ke zrušení festivalu, což zase způsobilo značné ztráty společnosti Future Sound Asia," napsali ve svém vyjádření právníci pořadatelské společnosti. Zastoupení The 1975 odmítlo situaci komentovat.

Future Sound Asia navíc vyjádřiil obavy, že tato událost "oslabí důvěru hudebních promotérů a různých zúčastněných stran v odvětví živé zábavy po celé zemi a ohrozí stabilitu naší rozvíjející se scény živého umění." 

Mezitím se však k inkriminovanému polibku krátce vyjádřil sám Healy, a to během vystoupení na Havaji. „Vše, co k tomu řeknu je to, že je mi u prdele nějaký mesiášský komplex. Udělat správnou věc často vyžaduje velkou oběť, za kterou přijde jen malá odměna. A když jste vidět, tak vyžaduje správná věc pouze malou oběť, za kterou dostanete všechny odměny. Já i Ross jsme si málem vyholili hlavy, protože jsme mysleli, že půjdeme do vězení za to, že jsme buzeranti,“ cituje zpěváka NME.

Malajsijskou LGBT komunitu mezitím během svého vystoupení podpořili také Muse, ačkoli nenápadně, když místo písně We Are Fucking Fucked zahráli Resistance. V ní se zpívá o vzdoru láskou. Bubeník Dominic Howard pak na Twitteru zveřejnil příspěvek, v němž změnu vysvětlil a zprávu doplnil mimo jiné symbolem duhové vlajky.

Malajsie má jedny z nejpřísnějších zákonů proti LGBT, homosexuální chování je v zemi ilegální a může vyústit až ve dvacetileté vězení. Právě proti tomu se Healy na pódiu ohradil. Následně na znamení protestu políbil baskytaristu Rosse MacDonalda. 

O The 1975 a jejich líbačce v Malajsii se více dozvíte i v aktuální epizodě podcastu NOTY VOLE.