Obrázek k článku „Nic nezahraji dvakrát stejně,“ říká Matt Schofield a poprvé míří do Prahy
| Šárka Hellerová | Foto: Sam Hare

„Nic nezahraji dvakrát stejně,“ říká Matt Schofield a poprvé míří do Prahy

Věhlasný bluesový kytarista Matt Schofield je na scéně čtvrt století, do České republiky zavítá ve čtvrtek 16. května poprvé. Do Paláce Akropolis dorazí v době, kdy po deseti letech dokončil svou další desku. Květen bude ale pro bluesové fanoušky bohatý i díky dalším koncertům. Přijedou The Reverend Peyton’s Big Damn Band, Wille & The Bandits a Delvon Lamarr Organ Trio.

„Prvních deset let tria jsem každý rok vydával buď živák, nebo novou studiovku, ale hudební průmysl je složité místo. Dost jsem během toho procesu vyhořel. Dal jsem do těch nahrávek hodně ze sebe a nedostával jsem tolik zpátky,“ přiznal Matt Schofield kytarista srovnávaný s Ericem Claptonem nebo Peterem Greenem, v nedávném rozhovoru pro Headliner. „Líbí se mi představa umělce, který může nekonečně dlouho tvořit, ale já musím platit účty stejně jako všichni ostatní,“ vysvětloval, proč se v posledních letech soustředil spíš než na další nahrávky na koncertování či tvoření online kytarových kurzů. Na nové desce přeci jen začal v roce 2018 pracovat, ale tuto snahu přerušil covid. „Dva roky jsem neviděl kapelu a my nejsme muzikanti, kteří by byli schopni to dát dohromady na dálku,“ řekl Schofield, který si novou desku tentokrát nahrává ve vlastní režii. Podobně jako řada umělců, z nichž nejslavnější příklad posledních let tvoří Taylor Swift, narazil na problém – nevlastní práva ke svým starším deskám. „V té situaci jsem už znovu být nechtěl. Nechtěl jsem, aby nade mnou měl kdokoli kontrolu. I proto jsme nahrávali pomaleji než dřív.“

Datum vydání dosud neoznámil. Schofield, který letošní evropské turné zahájil 8. května v Nizozemí, ovšem upozorňuje, že alba pro něj stejně nejsou nic jiného než zachycením okamžiku, který se nebude opakovat: „Nedokážu to znovu zahrát stejně. Kdybych nahrával dnes, deska zní jinak. Stejně tak to bude jiné na koncertech,“ přiznává.

V rámci série Prague International Bluenight se v Praze tento měsíc představí také britští Wille & The Bandits, kteří den před Schofieldem vystoupí v klubu Zasekávák. Fanoušky čekají smyčce, hudební pomlky a steel kytary. „Bluesový vtipálek“ a jedno z nejzajímavějších jmen žánru – mistr fingerpickingu Reverend Peyton s kapelou The Reverend Peyton’s Big Damn Band zahraje 21. května v Lucerna Music Baru a americký klávesista a hráč na hammondky Delvon Lamarr a jeho Organ Trio bude na stejném místě o den později.