Obrázek k článku GLOSA: Metallica překvapila novým singlem. Nakopává zadnice jako za mlada
| Lukáš Rešl | Foto: Tim Saccenti

GLOSA: Metallica překvapila novým singlem. Nakopává zadnice jako za mlada

Jako blesk z čistého nebe přistálo na sociálních sítích Metalliky hned několik novinek. Po téměř sedmi letech kapela oznamuje dvanácté studiové album s názvem 72 Seasons, které má vyjít 14. dubna příštího roku. Spolu s touto novinou thrasheři představili také turné pro příští rok a předhodili hladovým fanouškům i první singl s názvem Lux Aeterna.

Ten prezentuje kapelu ve svěžím a mladistvém duchu, hudebně v něm ale žádné velké překvapení nenajdete. 

S nadšením jsem se o novém singlu dozvěděl skrze Spotify, které mi hází novinky oblíbených kapel. Metallica v mém arsenálu samozřejmě nemůže chybět. Legendární thrash-metalová čtveřice vydala napříč svou historií řadu úspěšných desek, přičemž i ty méně úspěšné mají svůj vlastní a jedinečný podpis. Krom vyloženě nepovedené kolaborace s Lou Reedem (album Lulu) jsem si na každé jejich desce našel něco, co mě zkrátka bavilo.

Baví mě i novinka Lux Aeterna. I když se při jejím poslechu nedokážu zbavit dojmu, že se kapela podobně jako na předchozí desce Hardwired... To Self-Destruct stále velmi pevně drží svých kořenů a rezignovala na snahu posouvat se dál.

Lux Aeterna je rychlý a přímočarý song, který vás myšlenkami hodí do osmdesátých let, kdy Metallica vydávala fantastické desky jako Ride The Lightning a Master Of Puppets. Od prvních vteřin skladba šlape jako stroj, který pouze nakrátko přeruší kvílivé sólo Kirka Hammetta. Prostě typické znaky Metalliky, jak jsme na ně zvyklý. V písni je však znát poněkud více distingovaný přístup, než tomu bylo v éře, kdy pánům bylo kolem dvacítky. 

V novém singlu není nic vyloženě špatně. Pěkný a poměrně jednoduchý vizuál videoklipu, chytlavý frázovaný text a pořádná kytarová jízda. V porovnání s doposud posledním vydaným albem je zde znát ještě větší touha „omládnout“. To ostatně odpovídá i vyjádření Jamese Hetfielda k chystané desce 72 Seasons. Ta by dle jeho slov měla prezentovat prvních 18 let života členů kapely, kteří bojovali se svými osobnostmi.

Metallica se tedy žene dál s nostalgickou náladou. Nezpomalujeme – jedeme, nakopáváme zadnice. Osobně bych ale přeci jen očekával určitý posun někam dál. Jistě, jedná se teprve o první singl a kdo ví, jaká překvapení novinka nakonec nabídne. Určitě bych byl ale nerad, aby 72 Seasons zněla podobně jako některá z předchozích desek. Staré placky si člověk může pustit vždycky a slyšet další songy typu Creeping Death nebo Battery už zkrátka nepotřebuji.

Na druhou stranu, nostalgické návraty mají fanoušci často rádi a Metallice to určitě nikdo vyčítat nebude. Naopak. Pravověrní budou nadšeni.