Obrázek k článku NAŽIVO: Filter si v malém klubu byli s fanoušky blízko. Vyvolali nadšení i nostalgii
| Jarda Konáš | Foto: Profimedia

NAŽIVO: Filter si v malém klubu byli s fanoušky blízko. Vyvolali nadšení i nostalgii

Do Prahy zavítala další kapela hrající výraznou roli na americké alt-rockové devadesátkové scéně. Pesimistické předpovědi se nenaplnily, Filter odehráli skvělý koncert.

Úvodem jedna osobní poznámka. Na koncert Filter jsem šel raději bez jakéhokoliv očekávání. Přesun z Paláce Akropolis do Futura naznačoval, že publikum se zrovna nehrne, a frontman Richard Patrick nejen že zůstal z původní sestavy jediný, on navíc ty muzikanty točí jak na orloji, což z kdysi výrazné kapely americké pozdní grunge scény udělalo jeho one man show. Koncerty podobných skupin, kde si principál dělá, co chce, často smrdí setrvačností a kalkulem. Nemohl jsem se mýlit víc.

Aktuální sestava Filter, do níž mimochodem teprve letos přibyl dvaadvacetiletý bubeník Tosh Peterson, hrála báječně. Valila to dopředu se skvělým zvukem, až mi bylo trochu líto předskakujících Belmondo, jejichž set měl zvukař poněkud na salámu. Patrick ze sebe navíc rychle strhl nálepku egocentrického kapelníka, když dával ostatním členům skupiny prostor. Opakovaně je představoval publiku, mluvil o nich až s roztomilou pokorou a bylo znát, že alespoň teď a takto poskládaný Filter spolu baví hrát.

Publikum se chytlo okamžitě a (Can’t You) Trip Like I Do zhruba ve čtvrtině setu už odzpívalo celé Futurum. A to byla jen malá ochutnávka toho, co si sál užije ke konci setu s největšími hity. O Filter se sice nedá mluvit jako o legendě, ale do Futura dorazila řada lidí, pro něž jde minimálně o generační záležitost. Ta fúze grunge s dalšími žánry a příklon k elektronice na albech z konce devadesátek a začátku nulek měly ve své době nezaměnitelný zvuk, a stejně nezaměnitelně zní Filter nostalgikům i naživo v roce 2024. A mimochodem, Patrick pořád skvěle zpívá.

Nebylo to bez chyb, jeden z největších hitů Take a Picture sabotovala přezvučená basa a z projekce občas nebylo nic vidět, protože se bila se světelnou technikou. Bylo zkrátka znát, že Filter jedou turné se scénou pro větší pódia. Jenže on ten přesun z Akropole do Futura paradoxně pomohl. Komorní prostor s nízkým pódiem vytvořil kontaktní prostředí, což, když máte na jedné straně bavící se kapelu a na druhé kotel plný dojatých nostalgiků, je vždycky větší zážitek než stát se zvednutými krky pod velkým pódiem.

Filter v Česku holt asi nemají fanouškovskou komunitu velkou natolik, aby rozměrově odehráli koncert, na jaký jsou zvyklí. O to víc ale jejich vystoupení ve Futuru můžeme brát jako jedinečný večer, na který bude kdekdo ještě dlouho vzpomínat.

Hodnocení: 85%

Praha, 24. březen 2024, Futurum