Obrázek k článku NAŽIVO: Sametový hlas Jamese Arthura tančil. Zpěvák zářil společně s fanoušky
| Tereza Stejskalová | Foto: Profimedia

NAŽIVO: Sametový hlas Jamese Arthura tančil. Zpěvák zářil společně s fanoušky

Britský popový zpěvák James Arthur, vítěz britského X Factoru, v Praze představil nové songy ze své páté studiové desky Bitter Sweet Love. Zahrál největší hity, ale hlavně okouzlil celé Forum Karlín a společně s publikem vytvořil dokonalou symbiózu. Jako by se pomyslná hranice mezi diváky a sympatickým zpěvákem probořila a vzniklo jedno hudební těleso.

Koncert začala popová zpěvačka NEVE. Publikum ji přijalo s nadšením. Přestože se objevila jen na půl hodinky, předskokanka si rychle fanoušky Jamese Arthura získala. A to nejen vlastní tvorbou. Když se sálem rozezněly první tóny písně What Was I Made For od Billie Eillish, nebylo přes křik některých fanynek ani slyšet. NEVE tenhle cenami ověnčený song zvládla po svém, ale s naprostou intonační přesností. Před příchodem samotného zpěváka navodila skvělou atmosféru. U diváků bodovala i úplně čerstvým singlem Midnight.

James Arthur začal krátce po deváté. Show odpálil chytlavou titulní peckou z nejnovější desky – Bitter Sweet Love. Od samého začátku bylo ve Foru Karlín jak v publiku, tak na pódiu tolik energie, že vás naprosto pohltila. Přestože zpěvák šetřil slovy, věděli jste, že je v karlínské hale s každým jedním z vás. „Co vy vzadu, jste tam v pohodě? A co vy nahoře? Taky vás miluju!“ reagoval zpěvák na své fanoušky mezi jednotlivými songy. I kdybyste se na tomhle koncertě ocitli jen tak náhodou, museli jste si ho pro jeho atmosféru prostě užít.

Kromě nových věcí, jako je třeba From the Jump, při níž zaplavila celou halu magická záplava světýlek nebo velmi energické Blindside, zazněly samozřejmě i starší hity. Osobně se mi líbí, že repertoár Jamese Arthura tvoří docela barevná paleta žánrů. Nenajdete tady jenom čistý pop. Skvěle zvládne i rockovější polohy nebo si v klidu odkročí k rapu, tak jak tomu bylo u písně Sermon. A nejen díky tomu byl jeho koncert pestrý a zábavný.

Say You Won't Let Go je největší hit Jamese Arthura

Zazněla také píseň Rewrite the Stars z muzikálového snímku The Greatest Showman, kterou ve filmu zpívá Zac Efron a Zendaya. James Arthur ji nazpíval s Anne-Marie, ale v Praze ji vystřihla s předskokankou NEVE. Zpívali všichni, byl to jeden velký chorál, jaký diváci ještě několikrát zopakovali. Během koncertu se zpěvák doprovázel na kytaru, v jeden okamžik ale usedl i za klávesy. „Tohle je vždycky ta chvíle, kdy jsem během naší show strašně nervózní. Připravte se, budu hrát velmi špatně.“ Obával se naprosto zbytečně - Falling Like the Stars vystřihnul jak nic.

Že své diváky James Arthur vnímá, dokázal také během písně Car’s Outside. Po chvíli zaregistroval, že se někomu v davu udělalo špatně, okamžitě stopnul  kapelu a přivolal zdravotníky. Až po chvíli, kdy byl dotyčný v pořádku, se pokračovalo dál. Přestože by tohle mohlo již zmiňovanou energii přetrhat, nestalo se tak. Koncert plynul dál a na závěr zmíněného hitu jsme byli svědky skvělého kytarového sóla.

Fanoušci byli opravdu vděční. Zpívali z plných plic, tančili, skákali, křičeli, tleskali. A James Arthur podával své písně s neskutečnu lehkostí – jen tak mimochodem si tady vyzpívám všechny výšky jako by se nic nedělo, nemám s tím žádný problém! V každé poloze si jeho sametový hlas tančil. Zvuk byl naprosto senzační, hodina a tři čtvrtě nakonec utekla jako voda a vy jste měli pocit, že jste tam tak nějak všichni spolu.

V závěru zazněla píseň Impossible. Zpěvák v souvislosti s tímto přezpívaným hitem zmínil svoji účast v britské talentové soutěži X Factor. Vyhrál ji a rozjel díky ní svoji hudební kariéru. „Před několika lety jsem byl na castingu a nečekal, co všechno bude následovat. Přál bych si, abych uměl vaši řeč a mohl vám říct, jak moc jsem vděčný za vaši neskutečnou podporu. Děkuji vám,“ poděkoval fanouškům a nezapomněl představit kapelu.

Následně si fanoušci vyloženě vykřičeli přídavek. Zazněla rockovější věc z jeho nové desky New Generation, následně Lasting Lover, což je spíše taneční song a diváci skákali s rukama nahoře jako v rozjetém tanečním klubu. Opět neskutečná atmosféra.

Těsně před samotným závěrem zpěvák pro změnu zaregistroval, že jedna z dívek přímo pod pódiem slaví narozeniny. Zeptal se oslavenkyně na jméno a požádal celou halu, aby se k němu přidala a společně jí zazpívali Happy Birthday. Tohle gesto opět potvrdilo, že si Arthur svých fanoušků opravdu váží. S Fórem Karlín se rozloučil svým největším hitem Say You Won’t Let Go.

Celý večer mě vážně naprosto pohltil. Opravdu jste měli pocit, že jste společně se zpěvákem na jednom pódiu. James Arthur navíc potvrdil, že není nutné mít na koncertě divoké efekty v podobě konfet, ohňů nebo jiných nesmyslů. Stačí jen pořádný hlas, skvělé uši a schopnost vtáhnout své fanoušky do svých písní tak, že je berou za své.

Hodnocení: 90 %

James Arthur, Support: NEVE
Forum Karlín, Praha
22. únor 2024