Obrázek k článku NAŽIVO: Sama i s kapelou. Tereza Balonová na křtu Lampionů potvrdila talent
| Tereza Stejskalová | Foto: Lukáš Kozel

NAŽIVO: Sama i s kapelou. Tereza Balonová na křtu Lampionů potvrdila talent

Písničkářka Tereza Balonová v Malostranské besedě křtila svou druhou desku. Byl to zážitek plný energie, smíchu i dojetí. Chvíle, kdy všichni v Malostranské besedě sborově zpívali nejeden refrén, byly tak silné, až z toho mrazilo.

Od začátku bylo jasné, že tenhle koncert bude skvělý zážitek. Tereza celý večer otevřela třemi songy ze svého prvního alba Půlnoc. Jenom tak, sama s kytarou. Lidé pod pódiem vytvářeli od samého začátku neskutečnou atmosféru. Ve chvíli, kdy zazněla píseň Neposloucháš, jejíž refrén hlasitým sborem odzpívali všichni přítomní, říkala jsem si, že dnes nejspíš zboříme besedu.

Následně na pódium přizvala svou kapelu – kytaristu Míru Malíka a bubeníka Marka Fryčáka. Když vidíte samotnou Terezu, jak si zvládne podmanit celé publikum, jenom sama s kytarou, člověk si říká – je snad potřeba něco víc? Když k ní ale přidáte další dva výborné muzikanty, její tvorbu to skvěle ucelí a posune o úroveň výš. Nakonec má svoje kouzlo obojí, ale s kapelou jsou písně najednou plnější, a tak nějak víc živé.

Skladby z předchozího alba Půlnoc a nových Lampiónů zněly během večera na střídačku. Člověk si tak hezky utvořil představu o tom, kam se Tereza posunula a jak se její tvorba vyvíjí dál.

Lampiony pokřtil Jakub Linhart, Terezin učitel ze základní školy.  Byl pro ni prý od začátku velkou inspirací. Všechny pobavil, když na Terku napráskal, jaké byly její začátky. Zároveň i dojal povídáním o tom, jak si  jako malá holka něco vysnila, šla si za tím hlava nehlava a svůj sen si teď díky své píli plní. Křtu se účastnili i vydavatel Martin Červinka a producent Martin Ledvina.

Večer plynule pokračoval dál. Z nové desky musím určitě vypíchnout Sklenku, Bloody Mary nebo píseň V ozvěnách. Výjimečná byla i překrásná pomalá Chybíš, kterou Tereza napsala pro svou babičku. To byl jeden z řady velmi silných momentů.

Od začátku do konce se všichni skvěle bavili. Potvrdilo se totiž, že i naživo jsou Lampiony úžasná deska, do které Terka otiskla aktuální verzi sama sebe. Těším se na její další tvorbu, protože věřím, že tahle holka nám má ještě hodně co ukázat. Já osobně už se toho nemůžu dočkat.

Tereza Balonová - Křest alba Lampiony
Hodnocení: 85 %
7. říjen 2023
Malostranská beseda, Praha