Obrázek k článku Výlet do podsvětí. Nemuer zhudebnili Knihu mrtvých ve staroegyptštině
| Marek Reinoha | Foto: Klára Sedlo

Výlet do podsvětí. Nemuer zhudebnili Knihu mrtvých ve staroegyptštině

Se zajímavou českou kapelou Nemuer, jsem měl možnost se seznámit v listopadu 2020. Tehdy jsem se za časopis Headliner v rámci konference Nouvelle Prague zúčastnil speed meetingu s interprety. A jedním z těch, se kterými jsem si popovídal byl zakladatel Nemuer Michael Zann.

Kapela hraje produkuje hypnotickou hudbu, která by se dala specifikovat jako dark abient folk. Prostřednictvím tradičních nástrojů a textů psaných v autentických mrtvých jazycích zhudebňuje mytologická témata. V současné době připravuje svůj nejnovější počin, kterým bude čtrnáctiskladbové album s tématikou starověkého Egypta, které bude vycházet z textů Knihy mrtvých. Nahrávka vznikla po čtyřech letech studia a spolupráce s egyptology, a nejen že na ní budeme moci slyšet historické egyptské nástroje jako je egyptský ney (rákosová flétna), africká harfa anebo obřadní sistrum, ale je také celá nazpívána ve starověké egyptštině s nově zrekonstruovanou výslovností. To znamená, že díky práci proslulého egyptologa Dr. Christiana de Vartavana budeme mít jedinečnou možnost si poslechnout, jak tento starověký jazyk zněl. Album vyjde 4. listopadu, kdy by také mělo proběhnout jeho živé představení a křest v Praze.

Jedná o svým způsobem unikátní hudební projekt. Zann vynaložil ohromné úsilí, aby do projektu vložil co nejvíce autentičnosti. Do hloubky studoval staroegyptskou literaturu a mytologii, čerpal z více než tři tisíce let starých pohřebních textů a svá bádání konzultoval s předními českými egyptology. Procestoval Egypt, aby sehnal autentické hudební nástroje a načerpal inspiraci. Spojil se s Kopty, přímými potomky starověkých Egypťanů, od kterých se dověděl o prastarých melodiích z dob faraonů, které zakomponoval to své tvorby.

Přestože je výsledkem velmi zajímavá muzika, která má osobitou hypnotickou atmosféru umocněnou těmi staroegyptskými texty, určitě nebude úplně pro každého posluchače. Proto jsem se Zanna nemohl nezeptat, co ho vlastně ke zhudebnění staroegyptských textů vedlo a co od toho očekává. Na to mi odpověděl: „Starověký Egypt mě vždycky fascinoval ze všeho nejvíc. Vlastně i název skupiny Nemuer vychází ze staroegyptštiny. Takže se k tomuto tématu, po devíti letech tvorby, konečně dostávám. Jinak ten hudební žánr, kterému se věnujeme, a ve kterém se pohybujeme, v poslední době roste a dostává se do povědomí. Je však většinou zaměřen na tu staroseverskou a obecně pohanskou kulturu a mytologii. Určitě tedy nebude na škodu tento žánr obohatit o vhled do dalších předkřesťanských civilizací. Prostě bych chtěl, aby ta hudba byla schopna přenést posluchače do minulosti vzít ho na trip podsvětím.“

Spolu s albem má vzniknout, ve spolupráci s českou pop-surealistickou malířkou Klárou Sedlo a profesionály z filmového průmyslu, z části animovaný a z části hraný hudební film, který tu fantastickou cestu egyptským podsvětím posluchačům zprostředkuje i obrazem. Jako ochutnávku z chystaného alba, ale i z připravovaného filmu, kapela Nemuer vydala pilotní videosingl ke skladbě Gates Of Duat.