Obrázek k článku Oasis Knebworth 1996: Víkendový dýchánek, na který chtělo přes dva miliony Britů
| David Randuška | Foto: Trafalgar Releasing / Jill Furmanovsky

Oasis Knebworth 1996: Víkendový dýchánek, na který chtělo přes dva miliony Britů

Dokument Oasis Knebworth 1996 jde po stopách přelomového dvojkoncertu a přináší svědectví generace. „Oni byli námi, my byli jimi,“ popisuje Liam Gallagher vztah mezi kapelou Oasis a jejich fanoušky.

Právě o vyznavačích bratrů se srostlým obočím, jejich špinavého rock´n´rollu z industriálního Manchesteru, který měl ale v řadě písních jistou citlivost, se rozhodl režisér Jake Scott natočit dokument. Jejich příběhy vypráví prostřednictvím přelomového dvojkoncertu v hrabství Knebworth, od kterého nedávno uplynulo 25 let. Dostat se na něj chtěla víc než dvě procenta britské populace. Film je proto i svědectvím tehdejší generace. Přibližuje ryzí vztah mezi interpretem a fanoušky v dobách, kdy neexistovaly chytré telefony a sociální sítě.

Dokumentární snímek se v českých kinech promítal symbolicky dva dny. Za dvě noci totiž svérázná kapela s bratry Gallagherovými odehrála dva koncerty, kterých se účastnilo čtvrt milionu lidí. O vstupenky se ale ucházelo až dva a půl milionu lidí. Parta chlapců z dělnické třídy, ze dvou manchesterských sídlišť, tak mohla hrát klidně dvacet dní v kuse a pláň v Knebworthu ležícího nedaleko Londýna by se pokaždé zaplnila.

Nicméně to, že se akce nakonec konala „jen“ dvakrát, z ní udělalo událost dekády a koncert, který ve své době neměl obdoby. Došlo k němu v epoše velkých změn v Británii jako takové. Konal se na prahu volebního vítězství Labouristů v čele s Tonym Blairem – strana práce se dostala na ostrovech k moci po mnohaleté éře Konzervativců v čele s železnou lady Margaret Thatcherovou.

Vrcholila také bitva o piedestal tamní hudební scény - Oasis vs. Blur. Britský tisk kolem těchto dvou kapel vytvořil auru skoro až třídního boje. Jih reprezentující střední třídu s megalopolí a na opačné straně charakteristický Manchester, industriální sever. 

V roce 1996 byli Oasis na vrcholu. Kapela, kterou bratři Gallagherové založili v roce 1991, měla za sebou alba Definitely Maybe z roku 1994, které se tehdy stalo nejrychleji prodávaným debutem, a přelomovou desku What's The Story, Morning Glory“ s hitem Wonderwall.

Svědectví generace

Snímek je generační výpovědí fanoušků Oasis, kteří na šílenství z 10. a 11. srpna 1996 vzpomínají s odstupem čtvrt století. Řada z nich popisuje koncert jako největší zážitek svého života. Kromě nostalgických, pozitivních svědectvích se dostane i na smutnou, emotivní vzpomínku. Když kapela hraje píseň The Masterplan, vzpomíná tehdejší fanynka, že na koncertě byla se svým bratrem, u kterého se později rozvinula rakovina. Událost tak bere jako milník nejen kulturní, ale i životní.

Autor dokumentu Jake Scott, syn slavného filmaře Ridleyho, je známý především jako tvůrce videoklipů – kromě Everybody Hurts od R.E.M nebo Fake Plastic Trees od Radiohead natočil klip i k Morning Glory od Oasis.

Scott ve snímku využil archivní záběry, včetně dosud nezveřejněných, a svižný střih, jenž jen posiluje dynamiku příběhu. Chybí tu takzvané talking heads (mluvící hlavy), čímž diváka v ponoru do minulosti nic neruší. Formát, v němž jsou jednotliví aktéři jen slyšet a mluví „pod obrazem“, se osvědčil už v Supersonic, předchozím dokumentu o Oasis z roku 2016. Stejný přístup autoři zvolili například v oceňovaném snímku Amy.

„Úplně jsem zapomněl na  to, že jsme hráli i druhý koncert. V domnění, že budeme hrát jen jednou, jsem se po první noci strašlivě opil.“ Liam Gallagher

Vzpomínky fanoušků a kapely jsou prošpikované živými skladbami. Režisér vzal originální zvuk dané skladby z vybraného večera a obrazově do něj promíchal záběry z obou koncertů. Live Forever tak zpívá Liam s brýlemi i bez brýlí, ve svetru i v šusťákové bundě.

Zahrál si i kytarista Stone Roses

Asi nešlo vynechat fotbalovou linku. Kromě toho, že se koncerty konaly krátce po domácím Euru 1996 (na které zvlášť vzpomínají i čeští fanoušci), tomu nahrál i přístup Oasis, kteří jsou zarytí fotbaloví fanoušci Manchesteru City.

Na stage v jeden moment přichází host ze Stone Roses, kytarista John Squire – fanoušek konkurenčních United. Liam na něm, v dobrém, nenechá nit suchou. Squire odpovídá fantastickým kytarovým sólem v eposu Champagne Supernova.

Zhlédnutí snímku je povinností nejen pro fanoušky Oasis, ale i pro milovníky dějin populární hudby. "Bylo to biblické," vzpomíná Liam Gallagher. Jeho bratr Noel hovoří o psaní historie. Ostatně větu: „tohle je historie,“ zopakoval dle svých slov během dvojkoncertu dvacetkrát. A měl pravdu.

19. listopadu vyjde Oasis Knebworth 1996  i na DVD a dalších nosičích

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený David Beckham (@davidbeckham)