Obrázek k článku Ozvěny buskingu i kapela s názorem. Srdce Prahy zasáhnou rozervaní básníci
| Šárka Hellerová | a redakce. Foto: Marek Reinoha

Ozvěny buskingu i kapela s názorem. Srdce Prahy zasáhnou rozervaní básníci

Ve středu 13. července se na open air scéně na Střeleckém ostrově představí písničkář, který si říká Forth Mountain a skupina jménem Čtvrt na smrt.

Je zde další ze série letních koncertů mladých kapel, z nichž jsme řadu objevili díky rubrice Feedback. O dramaturgii Headliner Pontonů se stará Kay Buriánek a jako vždy je vstup zdarma. Kdo zahraje na čtvrtém Pontonu, který se stejně jako ostatní letošní koná nikoliv na hladině Vltavy, ale na pevnině ostrova?

Forth Mountain 

Rozervaných písničkářů, kteří staví svoji tvorbu na niterních expresích za doprovodu víc či míň zvládnutého nástroje (většinou kytary, jak jinak) je v současnosti skoro nadbytek. Napsat ale opravdu dobrou, zajímavou věc a s přesahem jí prezentovat je celkem umění. Ne každý může být Bob Dylan, Elliott Smith nebo třeba Orville Peck. Ondřej Sychra aka Forth Mountain se naučil pracovat s atmosférou i introspekcí, jeho lo-fi potemnělé písničky jsou uvěřitelné a zároveň splňují kritéria současného folku co není pro kotlíkáře. Forth Mountain, to jsou nejen ozvěny buskingu a obývákového lo-fi. Přijďte se smutně zasnít. 

V době lockdownu se odehrál online koncert Forth Mountain v Malostranské besedě

Ondřej Sychra vydal své demo nazvané Secret Sidewalk už někdy v roce 2013 a nějakou dobu buskoval ve skotském Edinburghu. Potom se na poměrně dlouhou dobu odmlčel (myšleno s vydáváním nahrávek), konkrétně do 20. června 2020 kdy do digitálního éteru vypustil demo The Last Month of Older Songs/New Demo. Loni v květnu pak vydal potemněle melancholické třípísňové EP cult freedom blue and green etc., na kterém se obklopil spoluhráči.

Čtvrt na smrt

Čtvrt na smrt je projekt básníka a hudebníka Jana Vacíka. Časopis Headliner v loňském roce zařadil Čtvrt na smrt do 50 nadějí české hudby pro rok 2022. Hudebně se kapela pohybuje s nedbalou elegancí od punku, rocku, alternativního rocku až po ozvěny folku. Skrze všechny tyto metamorfózy se však vine jedna linka hudebního vyjádření, kterému sama kapela říká nefolk. Podobně pestrobarevné jsou i texty – uslyšíte písně s texty podobné zenovým kóanům, existenciální texty, ale i texty s pořádnou dávkou společenské kritiky a aktivismu. Čtvrt na smrt je rozhodně kapela, která má názor. 

Časosběrný videoklip ke skladbě Táhlá Á je singl z nové desky

„Texty určitě ovlivnila nálada ve společnosti způsobená covidem, ale nikdy by mě nenapadlo, že titulní verše "lidi spolu válčí a furt to nestačí" dostanou těsně před vydáním takhle strašlivý rozměr,“ řekl Vacík o novém albu A Furt to nestačí, které kapela vydala v dubnu.

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.