Obrázek k článku Prázdniny na Střeleckém ostrově skončí s prazdninami a hudebním deníkem Tomáše Průši
| Kay Buriánek | Šárka Hellerová, Foto: Lucie Nožková

Prázdniny na Střeleckém ostrově skončí s prazdninami a hudebním deníkem Tomáše Průši

Kapela prazdniny je na světě krátce, ale má nesporný talent na chytlavé melodie, které vám utkví v hlavě. Tomáš Průša si zase do příjemných srozumitelných písní zapisuje svůj pomyslný deník a rád se o něj dělí s publikem. V úterý 30. srpna se setkají na jednom pódiu na Střeleckém ostrově.

Headliner Pontony tímto koncertem nekončí, letní prázdniny ovšem neodvratitelně uzavře. Tato koncertní série se letos zaměřuje na současnou mladou českou hudbu a koncert prazdnin a Tomáš Průša Bandu bude již sedmým letošním vydáním. Vstup na akci, o jejíž dramaturgii se stará Kay Buriánek, je zdarma.

Prázdniny

Brněnské trio jsme už na začátku roku zařadili do žebříčku padesáti nových jmen Headlineru pro rok 2022. Jejich nedávné vítězství v hitparádě neobjevených na Radiu Wave naši volbu jen potvrdilo a teď se těšíme, jak to zní naživo.

Čárku nad a kapela z názvu odstranila ze dvou důvodů. Zaprvé nechtěla, aby se název spojoval s obdobím roku, jemuž se říká prázdniny, ale aby byl chápan spíše ve významu prázdný dny, a zadruhé proto, že se zdála divná, když skupina zpívá v angličtině.

Prazdniny vznikly v nejtěžší fázi pandemie jako kapela tří kamarádů, kteří se rozhodli divnou dobu využít ke změně. Starou hudební formaci nechali plavat a začali hrát to, co je opravdu baví. Výsledkem byl průlomový song 3am.

„Muzika, kterou trojice tvoří, je postavena na drum mašinách, synťácích, random kytarách, nosných melodiích a zajímavém zpěvu a nese se na vlně současných hudebních trendů. Balancuje mezi dream popem a svěží indie kytarovkou a oplývá příjemnou pokojíkovou atmosférou, nevtíravou chytlavostí a atmosférou doby, kdy vznikala. Je z ní sice cítit melancholický klid karantén a izolací, ale není jen o depresích. Její součástí je i opatrný optimismus a naděje v lepší časy,“ píše o kapele Marek Reinoha v rubrice Čerstvé (z)boží.

Mají bez diskuze čich na to, co dělá z popu pop, tedy extrémně chytlavé hooky, které nedostanete z hlavy, ani kdybyste chtěli, přičemž vlastní produkcí překvapivě zručně balancují mezi lo-fi bedroom popem a současnými hudebními trendy. Jestli dokážou proměnit nesporné kvality čerstvé krve i naživo, se ukáže. Doufejme, že ano. Bad songs for sad people? Maybe, baby. 

Tomáš Průša Band

Někdo si píše deník, někdo fotí, někdo maluje. Tomáš Průša si svoje životní zážitky zapisuje do textů. Začal je prý zpívat, když se trochu naučil hrát na kytaru. Z téhle zábavy vznikl folkový nejprve projekt MÁTA a po osmnáctileté přestávce v roce 2013 vznikla kapela Rock Folk People, pak Andband. S každou z nich Tomáš natočil album.

Od roku 2019 už to je ale jen Tomáš Průša Band, který má také komorní podobu dua nebo tria. Jejich první plnotučné album Černá a bílá, to je deset skladeb mapujících rock, blues, folk, pop i country a vydavatel Headlineru Dany Stejskal je přesvědčen, že tohle album je atraktivní pro každého, kdo má rád poctivou středoproudou českou hudbu a že je dobře napsané, skvěle zahrané a srozumitelné. Dá se předpokládat, že stejné atributy bude mít i jejich živé vystoupení na druhém srpnovém pontonu.

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.