Obrázek k článku PREMIÉRA: Česká dvojčata 20 Minutes zpívají dojemnou píseň na kalifornské pláži
| Šárka Hellerová | Foto: Soňa Safyanova

PREMIÉRA: Česká dvojčata 20 Minutes zpívají dojemnou píseň na kalifornské pláži

Sestry Katzerovy si vyrazily plnit hudební sny za oceán. Nyní ze západního pobřeží Spojených států posílají do světa klip, který natočily k písni zrozené ještě v době covidové karantény na rodinné chalupě. Skladba Fathers je o otcích. A o ne vždy snadných vztazích s nimi.

Dvojice se při psaní neinspirovala pouze vztahem s vlastním tátou, první impuls k písni nicméně vzešel z blízké rodiny. „Karanténu jsme trávily s našimi dvěma sestrami a jejich dětmi a mohly tak zblízka sledovat, jaký vztah se svým tátou mají všichni přítomní a jak takovou situaci prožívají,” vysvětluje Simona Katzer, co je ponouklo zpracovat toto téma. „Jeden táta je například voják a v době covidu byl poslaný na hranice, takže si s dětmi jen volal a naše malá neteř to špatně nesla. Odtud pramení první verš: Your father was never at home,” doplňuje ji sestra Alex Denisa Katzer.

Do písně se ovšem přirozeně propsal i jejich vlastní příběh. „Naše mamka podlehla rakovině, když nám bylo sedm a zůstaly jsme s tátou samy. Situace nebyla pro nikoho jednoduchá a zůstalo po ní hodně šrámů na duši. Tušily jsme ale, že nejsme samy, kdo něco podobného prožil, proto nám přišlo důležité napsat písničku na tohle citově náročné téma.“

Text myslí i na otce a jejich vlastní mezigenerační vztahy. Chyběl i jim táta, když byli malí? „Má takový sladkohořký nádech s pointou, která říká, že i když nám náš táta mohl ublížit, je to pořád velmi důležitá osoba v našem životě a podle toho bychom s tím měli nakládat. Vyřešit si všechny bolístky, abychom je nenosili s sebou v životě dál a co hlavně: abychom je nepředávali dál do budoucích generací,” myslí si Simona a Alex Denisa Katzer.

Křehkou skladbu, která se může svým tématem dotknout nejspíš každého, sestry doplnily prostým intimním videoklipem, který jim pomohla natočit saxofonistka KJ Sax. Jednoduchý záběr natočený na výšku obě dívky sleduje během západu slunce na pláži u ohně, kde posluchačům v intimní atmosféře společně vyprávějí svůj příběh.

Po koncertech, na kterých písnička Fathers zazněla naživo, fanoušci 20 minutes překvapili množstvím bezprostředních reakcí a osobních příběhů, které s nimi přišli sdílet. „Je to inspirující a zároveň cítíme jakési zadostiučinění, že jsme to pojaly tak, aby se v textu mohlo najít co nejvíce lidí,“ říká Simona.

Kapela 20 Minutes nyní přesídlila do Kalifornie, kde se chystá nějakou dobu tvořit, pokud možno koncertovat a ráda by zde nahrála nové písně s věhlasnými producenty. Fathers je druhou vlaštovkou z chystaného country alba, které vzniká ve spolupráci s Adamem Pakostou.