Obrázek k článku Hudební novinář Vojtěch Lindaur se dočkal pocty v unikátní knize
| Lukáš Rešl | Foto: Popmuseum

Hudební novinář Vojtěch Lindaur se dočkal pocty v unikátní knize

Pod hlavičkou vydavatelství Galén nyní vychází kniha Manitou sin desi, která poodhaluje život a dílo Vojtěcha Lindaura. Z jeho zápisků, kreseb i příspěvků kolegů ji sestavila jeho dcera Magdalena Lindaurová. Práce na knize trvaly pět let.

Vojtěch Lindaur zemřel 8. ledna roku 2018 ve věku 60 let. Byl redaktorem a později i šéfredaktorem časopisů Gramorevue, Rock&Pop či Rock&All. Krom toho byl aktivním organizátorem nonkonformních kulturních aktivit i autorem rozhlasových a televizních pořadů. V závěru svého života připravoval časopis legend české hudební publicistiky Tři veteráni, který vycházel jako příloha Headlineru. 

Iniciátorkou vzniku vzpomínkové knihy je Magdalena Lindaurová, dcera Vojtěcha Lindaura, která blíže představila její genezi v nejisté době lockdownů. „Celý to byl nápad mé tety Káči, Heleny Brodské. Chtěla jsem s tátou udělat ještě jednu knihu, ale určitě ne takto rozsáhlou. Spíš něco menšího, a vydat si to sama. Seděli jsme jednoho horkého letního dne roku 2018 v hospodě na Výtoni a probírali články, které vyšly jako vzpomínka na tátu v Headlineru, Uni a tak… a viděli jsme, že je jich tolik, že by si souborný sborník možná i zasloužily. Volala jsem tedy šéfovi Galénu Luboši Houdkovi, zda by měl o takovou knihu zájem (jako by to bylo včera). Aniž bych to dořekla, skočil mi do řeči, že to bere.“

Jak Lindaurová dále vysvětluje, knihu dalo dohromady „sedm statečných“: „Já, Káča, Radek Diestler, Ivan Ivanov, Karel Haloun, Ondřej Bezr a Pepa Vlček jsme se čas od času sešli na jedno a diskutovali, jak by ta kniha mohla vypadat a kdo by do ní mohl přispět. Karel Haloun přispěl myšlenkou skládat ji chronologicky a moc mi pomohl s prvním výkopem, co se týká uspořádání a grafiky. To byla velká úleva.“

Materiál dávala dohromady pět let za pomoci Vojtěchových kolegů z branže. Pomalu tak vznikal příběh, který doplnil původní Lindaurovy texty. Kniha je tak unikátní skladbou textů, a také grafickou a výtvarnou podobou, pod kterou se podepsala sama Magdalena Lindaurová. „Vznikla z deníků, zmuchlaných a vínem politých papírků s poznámkami k článkům, kresbiček, lístků, pokut za černou jízdu v MHD a hromady fotek. Většina z tátova archivu, který byl naštěstí pro práci na knize v podstatě připravený. Jen jsem to „přinesla všechno domů“ a poskládala dohromady. Tak, jak by to udělal on,“ dodává Lindaurová. Kniha tak podle ní může  sloužit jako podklad k budoucí biografii a soubornému vydání Lindaurových publikovaných textů. Ale hlavně je to kaleidoskop vzpomínek na život a dílo výjimečného člověka, který po sobě zanechal nesmazatelnou stopu nejen v české hudební novinařině.