Obrázek k článku Příliš sexy, aby žádala o svolení? Beyoncé obvinění kapely Right Said Fred odmítá
| Petra Divoká | Foto: Mason Poole

Příliš sexy, aby žádala o svolení? Beyoncé obvinění kapely Right Said Fred odmítá

Anglická popová skupina Right Said Fred nazvala Beyoncé arogantní osobou. Bratři Fred a Richard Fairbrassovi tvrdí, že se jich nezeptala, zda na svém albu může použít úryvek jejich skladby I’m Too Sexy.

Ani téměř dva měsíce po vydání Renaissance není konec všem výtkám, které se na Beyoncé sesypaly. Krátce po vydání desky zpěvačka například měnila text písně, když byla upozorněna, že je urážlivý vůči tělesně postiženým. Nyní se umělkyně dočkala kritiky od dvojice hudebníků, jejichž kompozici využila ve skladbě Alien Superstar.

Bratři si na ni postěžovali v rozhovoru pro britský bulvár The Sun: „Obvykle nás umělec osloví, ale to Beyoncé neudělala, protože je tak arogantní člověk, že si nejspíš pomyslela „půjdu a vezmu si to“, takže jsme se o tom dozvěděli až posléze. Všichni ostatní, Drake a Taylor Swift, za námi přišli,“ jmenovala dvojice další hudebníky, kteří již dříve odkazovali na jejich tvorbu. 

Beyoncé ovšem odmítá, že by skladbu svých kolegů, jejichž jména včetně bývalého člena kapely Roba Manzoliho uvedla mezi autory své písně, použila bez jejich vědomí.

„Vyjádření kapely Right Said Fred, že Beyoncé použila I`m Too Sexy ve skladbě Alien Superstar bez dovolení, jsou zcestné a neuvěřitelně urážlivé. Nejenže měla pro využití skladby svolení, ale kapela veřejně vyjádřila, že je vděčná, že je na albu. V písni není použita zvuková nahrávka, využita byla jenom kompozice,“ stojí v prohlášení, které zveřejnil časopis Pitchfork.

Je v něm také uvedeno, že o svolení bylo zažádáno v květnu 2022 prostřednictvím vydavatele, který následně s užitím souhlasil. Členům kapely připadá i společných výnosech z práva autorského ze skladby Alien Superstar.

„Obvinění je falešné,“ tvrdí zpěvačka.  

„Ovládla všechny taneční žánry, ale obsah chybí.“ Přečtěte si recenzi Jardy Konáše na album Rennesaince.