Obrázek k článku Groove Brno láká na další jména. Přiveze legendy funku i nové hvězdy
| Petra Divoká | Foto: Groove Brno

Groove Brno láká na další jména. Přiveze legendy funku i nové hvězdy

Festival Groove Brno nově oznámil tři klubové koncerty a program pro patnácté výročí je nyní kompletní. Přijede Grammy ověnčený Philip Lassiter, trombonista Fred Wesley a poprvé v České republice vystoupí Huntertones.

Do sálu Metro Music Baru zavítají 26. října Philip Lassiter, 4. listopadu skupina Huntertones s Akie Bermissem a 12. listopadu Fred Wesley & The New JB's. Přidané koncerty doplňují již potvrzené akce. Těšit se můžete například na dvojkoncerty legendárních Tower of Power s kapelou Spyro Gyra 9. listopadu a D.Y.K. Vojtěcha Dyka s Brooklyn Funk Essentials 15. Října.  Dále na jedinečnou kolaboraci B-Side Bandu, který je rezidenčním orchestrem festivalu, s americkou zpěvačkou Judith Hill, vokalistkou Michaela Jacksona – na ni dojde 14. října v Sono Centru. Do Metro Music Baru zavítají 8. října na svou českou premiéru američtí Lettuce.

„Patnáct let slavíme jen jednou. Nejen proto jsme se k nám snažili přivézt všechna možná pojetí funkové hudby. Muzikantské legendy, které stály u historického vývoje tohoto žánru, inovátory, fenomény, mezinárodně uznávané umělce i nové hvězdy, to vše představuje letošní ročník,” říká o programu ředitel festivalu Josef Buchta.

„Výhoda výrazu groove je, že pod něj můžete zahrnout všechnu muziku, co šlape. U nás může hrát cokoliv, z čeho jde skvělá energie. Kdybych k nám mohl dostat jakoukoliv kapelu, co parádně hraje a nebylo to funky, sám v sobě si to obhájím. Snažíme se nicméně pohybovat v rámci zmíněné scény. Těší mě, že máme mnoho českých premiér. Poprvé jsme přivezli například Judith Hill, bývalou vokalistku Michaela Jacksona, s nímž zpívala duety, která letos vystoupí s B-Side Bandem. Před dvěma lety získala Grammy,“ pochvaluje si Josef Buchta v aktuálním rozhovoru pro Headliner. Letos na festivalu v české premiéře vystoupí Lettuce a nově i Huntertones.

Držitel jedenácti cen Grammy, trumpetista, klávesista, skladatel a zpěvák Philip Lassiter doprovázel za svou pestrou kariéru světoznámá jména, počínaje Princem přes Arianu Grande, Timbalanda až po Mariah Carey. Lassiter ve své sólové tvorbě kombinuje nasbírané zkušenosti a prvky funku, jazzu a moderního soulu. Philip Lassiter přiveze na mezinárodní festival čtvrté sólové album Live in Love vydané v loňském roce. Na jeho podzimní návštěvě Brna jej doprovodí zpěvačka Josje, klávesista Jordy Kalfsvel, basista Glenn Gaddum, kytarista Richie Reichgelt a bubeník Niek De Bruijn.

Jméno bezmála osmdesátiletého trombonisty Freda Wesleyho bývá zmiňováno v souvislosti s nejzásadnějšími osobnostmi historie funkového žánru. V šedesátých a sedmdesátých letech působil u Jamese Browna, následně u Parliament-Funkadelic, Vana Morrisona, Raye Charlese, De La Soula či Bootsy Collinse. Své hudební začátky jakožto ještě teenager pojí s Ikem a Tinou Turner. Jako speciálního hosta jej přivítali čeští Monkey Business na svém debutovém studiovém albu Why Be In When You Could Be Out. Na svém letošním turné oslavuje formace The New JB's padesát let od svého vzniku.

Dalším jubileem spojeným s brněnským festivalem je deset let existence brooklynské šestice Huntertones. Jednotlivě nashromáždili hudebníci, včetně zakladatelů Dana Whitea a Jona Lampleyho, tučné resumé spoluprací s předními popovými, jazzovými i soulovými umělci jako Ed Sheeran, Jon Batiste, O.A.R., Snarky Puppy, Stevie Wonder, Ricky Martin a mnoha dalšími. Na jejich prvním českém vystoupení je doprovodí klávesista a zpěvák Akie Bermiss. Prostorem Metro Music Baru se rozezní tvorba z jejich čtyř alb včetně posledního Time to play, na němž se podílel mimo jiné i Cory Wong.