Obrázek k článku Dusno u Rammstein.  Vyhozená dohazovačka, koncerty v ohrožení, zvěsti o rozpadu
| Lukáš Rešl | Foto: Jan Nožička (Praha, 2017)

Dusno u Rammstein. Vyhozená dohazovačka, koncerty v ohrožení, zvěsti o rozpadu

Radovánky německé metalové supermašiny mohou mít další dohru. V Rakousku a Švýcarsku se protestuje proti jejich vystoupení prostřednictvím petice. V rámci opatření vůči obviněním se kapela údajně rozešla se svou castingovou režisérkou.

Řada obvinění na adresu frontmana Tilla Lindemanna kvůli sexuálnímu zneužívání žen z „řady nula“ může postihnout i plánované show Rammstein v rámci jejich probíhající Evropské stadionové tour. Zatímco v Berlíně tamní senát prohlásil, že se žádné pokoncertní večírky skupiny konat nebudou, ve Švýcarsku a Rakousku se volá přímo po zrušení koncertů. Hlavními aktéry jsou politické organizace.

V Rakousku se proti skandálu silně vymezuje strana Zelených, která vyvíjí tlak na pořadatele dvou koncertů ve Vídni. „Vzhledem k masivním obviněním je nám jasné, že je třeba urychleně přijmout opatření, aby byly koncerty pro ženy bezpečné… Je třeba zcela zamezit nultým řadám, zavést povinné bezpečné prostory v místech koncertů a osvětové týmy na místě pro případ, pokud dojde k nejhoršímu. Pořadatelé jsou povinni zavést vhodná opatření a politiku nulové tolerance,“ uvedla podle agentury NewsBeezer místopředsedkyně klubu a mluvčí Zelených Meri Disoskiová. Na základě tohoto stanoviska vznikla i petice, která minulý pátek nasbírala přes 5 tisíc podpisů.

Na rostoucí případy sexuálního napadení ze strany Lindemanna reaguje i mládežnické hnutí Sociálnědemokratické strany ve Švýcarsku (Mladí socialisté Švýcarsko), které taktéž spustilo petici za odvolání koncertů v Bernu. „Zachování koncertů znamená, že pořadatel jasně stojí za skupinou Rammstein, což je velmi špatný signál… Žádáme pořadatele koncertu Gadget ABC, aby v této situaci vyvodili důsledky, zrušili koncerty Rammstein v Bernu a vrátili divákům cenu vstupenek v plné výši,“ uvádí se v petici. Výzvu podpořily také další nevládní organizace jako je například Brava, která bojuje proti násilí na ženách nebo feministická mírová organizace CFD. Obdobně jako v Rakousku měla petice v sobotních ranních hodinách přes 5 tisíc podpisů.

Spekulace

V reakci na narůstající počty obvinění kapela údajně podle hudebního serveru Popnable propustila svou neoficiální castingovou režisérku z Ruska Alenu Makeeva. Ta byla podle německých novinářů a výpovědí fanynek zodpovědná za výběr žen na večírky během vystoupení kapely i po nich. Fanoušky vybírala na základě jejich fotografií a poskytovala jim pokyny, co si mají na akce obléknout. Některé z žen, které Makeeva pozvala, si později stěžovaly na Lindemannovy návrhy a na to, že jim do nápojů přidával nepovolené látky. Sama Makeeva na svém instagramovém profilu však stále udržuje informaci, že je na tour s Tillem Lindemanem jako castingová režisérka.

Některé aktuální spekulace hovoří i o vnitřních sporech v kapele a potencionálním rozpuštění skupiny. Nahrává jim i informace německé televize RTL, která přišla s článkem, kde poukazuje na nepřítomnost Lindemanna na letišti v Berlíně, kam jinak kapela přiletěla po čtvrtečním koncertu v Mnichově. Do jaké míry jsou vztahy v kapele napjaté však není jisté. Krom krátkého vyjádření k sexuální aféře se Rammstein drží zkrátka a neposkytují žádné další informace.

Značka v ohrožení

Rammstein nejsou jen kapelou, ale také obrovskou firmou, jejíž hodnota se pohybuje v řádech miliard eur. Jen v loňském roce berlínská kapela vydělala na vstupenkách za koncerty více než 200 milionů eur. Celosvětově bylo loni úspěšnějších pouze pět interpretů, včetně Eltona Johna, Coldplay a Eda Sheerana. V Německu se jim žádný jiný umělec ani nepřiblížil.

Vzhledem k vysoce nákladným koncertům s masivní návštěvnosti by se škody v případě zrušení některého z koncertů pohybovaly v dvouciferných číslech milionů eur, odhaduje odborník na pojištění obdobných akcí Matthias Glesel ze společnosti T-online. „Bez pádného, pro pojištění, relevantního důvodu by tyto náklady nikdo nepokryl. Zatím neexistuje žádný pojistný produkt, který by v případě poškození pověsti vstoupil v platnost,“ řekl Gleselpodle deníku Watson.

Vývoj kauzy může také zásadně ovlivnit i tour sólového projektu Tilla Lindemanna, které je plánováno na listopad a prosinec tohoto roku. Podle informací veřejnoprávní televize Bayerischer Rundfunk se tour s vysokou pravděpodobností zruší. Na kauzu zareagovalo i nakladatelství Kiepenheuer & Witsch, které ukončilo s Lindemannem spolupráci v rámci vydávání jeho básní v knižní podobě. Zpěvák u něj vydal svou knihu V tichých nocích, která obsahovala jeho sexuální fantazie, včetně básně o styku s dívkou v bezvědomí.