Obrázek k článku Srbové The Bad Week rozbouřili Blues Aperitiv harmonikou. Zvítězily kapely ze čtyř zemí
| Šárka Hellerová | Foto: Jindřich Oplt / Blues Alice

Srbové The Bad Week rozbouřili Blues Aperitiv harmonikou. Zvítězily kapely ze čtyř zemí

Mezi vyrovnanými výkony na soutěži Blues Aperitiv přeci jen nezkrotnou energií vynikalo srbské trio The Bad Week, které vyhrálo cenu diváků. Lidi v sále tato kapela vyburcovala zdaleka nejvíc ze všech. „Kdybyste je nevybrali vy, uděláme to my,“ přiznala publiku porota, která určila další vítězné kapely.

Blues Apertitiv je soutěžní přehlídka mezinárodního festivalu Blues Alive, který se každoročně koná na podzim v Šumperku. Letos se odehraje od 14. do 16. listopadu a o účast po boku hvězd jako jsou Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia či Chuck Prophet se ucházelo sedm kapel. Čtyři jsou z České republiky a po jedné přijely skupiny z Polska, Srbska a Slovenska. Vítězi, kteří stejně jako favorit diváků vystoupí na Blues Alive, se stali slovenští Kiero Grande a polské Robert Kordylewski Trio. Kiero Grande se Blues Aperitivu neúčastnili poprvé a porota ocenila jejich posun vpřed. Robert Kordylewski Trio bodovalo „hráčskou brilancí a delikátním bluesovým soundem“.

Polské Robert Kordylewski Trio nadchlo porotu i diváky. 

„Zatímco obvykle v průběhu soutěžního klání zasvítí zhruba takový počet kapel, který se pak objeví na pomyslných stupních vítězů, letos by skutečně a bez jakékoli nadsázky mohl zvítězit kterýkoli ze sedmi finalistů,“ zhodnotila v oficiálním vyjádření porota ročník, který se těšil i návštěvnickému rekordu. Porota ocenila i stylovou různorodost: „Žádná z účastnických skupin se vlastně nedržela bluesových dogmat zuby nehty, některé je překračovaly výrazově, jiné žánrově – k rocku, folku, jazzu, bluegrassu či k americaně.“

Slováci Kiero Grande nehráli na Blues Aperitivu poprvé. Návrat se jim vyplatil.

Speciální ocenění se dostalo blues a bluegrass mísícím Reverend Killjoy, kteří dostali pozvání vystoupit na letní scéně Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích.

Jeden ze členů poroty, slovenský hudebník Daniel Salontay z kapely Longital, ocenil autentičnost zúčastněných hudebníků. „Když jsem v roce 1997 žil v Clevelandu a byl tam součástí bluesové scény, byl považován za lepší než Chicago. Byl to doslova tavící kotlík, ze kterého vedla cesta všemi směry. Po návratu domů jsem už nemohl najít sílu, hloubku a vůni autentického prostředí, tak jsem přirozeně hledal svou hudební cestu pryč od blues,“ vyjádřil se po skončení soutěže. „Včera jsem byl svědkem obratu a přehodnocuju pochybnosti o možnosti autentičnosti blues z evropského kontinentu. Finále Blues Aperitivu mě přesvědčilo, že jsou na pódiu dvě silné generace s vysokou koncentrací naprosto svébytných, přesvědčivých a autentických bluesmanů s mladou generací v hledišti. Vybrat tři nebo čtyři skupiny z této úrody byl velmi náročný úkol,“ přiznal Salontay, který o vítězích soutěže rozhodoval spolu s dramaturgem Blues Alive Ondřejem Bezrem a vydavatelem Headlineru Danym Stejskalem. Dodal ale, že nakonec na vítězích panovala v trojici shoda. 

Srbští The Bad Week byli naprosto strhující a dostalo se jim největšího aplausu.