Obrázek k článku Hudebníci ostře proti umělé inteligenci. Výzvu podepsali Imagine Dragons, The Cure či Billie Eilish
| Lukáš Rešl | Foto: Profimedia

Hudebníci ostře proti umělé inteligenci. Výzvu podepsali Imagine Dragons, The Cure či Billie Eilish

Více než dvě stě hudebníků podepsalo otevřený dopis neziskové organizace Artist Rights Alliance s názvem Stop Devaluing Music. V něm umělci vyzývají k ochraně před používáním umělé inteligence. Ta podle nich "krade" vokály a hlasy profesionálních umělců, porušuje práva tvůrců a ničí hudební ekosystém.

Dopis vydala organizace Artist Rights Alliance v úterý 2. dubna, přičemž odhalila i dlouhý seznam signatářů, kterých je zde více než 200. Vyjma Imagine Dragons, Roberta Smithe (The Cure) a Billie Eilish je zde podepsán třeba také Stevie Wonder, Katy Perry, Jon Bon Jovi nebo skupiny R.E.M. a Jonas Brothers. Napříč generacemi tak slavní hudebníci dávají jasně najevo, že jim nástup nových technologií, které ohrožují autorskou tvorbu, není lhostejný.

V dopise umělci žádají vývojáře, technologické společnosti, platformy a digitální hudební služby, aby se zavázaly, že nebudou vyvíjet ani nasazovat technologie, obsah nebo nástroje pro generování hudby pomocí umělé inteligence. Tedy nástroje, které podkopávají, či dokonce nahrazují „lidskou uměleckou práci skladatelů a umělců“ a odepírají jim „spravedlivou odměnu“ za jejich práci.

Podle podepsaných umělců některé platformy a vývojáři využívají umělou inteligenci k sabotování kreativity a podkopávání umělců i držitelů práv. Zároveň podle nich při nezodpovědném používání představuje umělá inteligence „obrovskou hrozbu pro ochranu soukromí, identity a hudby“ jako takové. A koneckonců i živobytí, se kterým se pojí nahrazování lidské práce umělou inteligencí v hudebním průmyslu.

„Pokud nebude umělá inteligence kontrolována, spustí lavinu, která sníží hodnotu naší práce a zabrání tomu, abychom za ni byli spravedlivě odměňováni. Tento útok na lidskou kreativitu je třeba zastavit,“ píše se ostře v prohlášení.

Umělci jsou si však zároveň vědomi nástupu umělé inteligence a jejího přínosu. Proto v dopise dále uvádějí: „Jsme přesvědčeni, že pokud je umělá inteligence používána zodpovědně, má obrovský potenciál pro rozvoj lidské kreativity. Navíc způsobem, který umožňuje vývoj a růst nových a vzrušujících zážitků pro hudební fanoušky po celém světě.“

Umělá inteligence je nejen v hudebním průmyslu předmětem vášnivých diskuzí a obav. Podle magazínu NME na toto téma veřejně vystoupil třeba i Björn Ulvaeus ze skupiny ABBA, když prohlásil, že tato technologie bude „další velmi vážnou a existenciální výzvou, která radikálně změní svět pro tvůrce a kreativní průmysl.“

Někteří právní činitelé dokonce začali v souvislosti s umělou inteligencí ve světě jednat. Například v americkém Tennessee byl v únoru letošního roku schválen zákon na ochranu hudebníků před tzv. deepfakes utvářených umělou inteligencí. Stalo se tak poté, co se letos v lednu na sociálních sítích začaly hromadně šířit obrázky zpěvačky Taylor Swift vygenerované právě umělou inteligencí.