Obrázek k článku VIDEO: David Koller a jeho porevoluční kartel v klipu trefně pálí do Andreje Babiše
| Jarda Konáš | Foto: Marek Musil

VIDEO: David Koller a jeho porevoluční kartel v klipu trefně pálí do Andreje Babiše

„Svobodu mi nikdo nevezme,“ vzkazuje zpěvák v povedeném singlu a glosátorském klipu nazvaném Nazí do kaktusů.

Nazí do kaktusů je i textový slogan, který se v průběhu písně opakuje a může symbolizovat řadu věcí podle toho, jak to který posluchač bude vnímat. Odvahu, bláznovství, provokaci nebo gesto zoufalství? Výkladů by se našlo mnoho.

Hudbu složil Michal Pelant a text Márdi z Vypsané fiXy. Rukopis obou pánů je znát, zároveň je ale Koller pořád svůj. Vzhledem k politickým postojům zpěváka zní aktivisticky pojatá píseň přirozeně, a tak trochu se dalo čekat, že se v klipu mihne řada symbolických postaviček včetně Miloše Zemana nebo Andreje Babiše.

Výbornou práci odvedl režisér klipu a animátor Martin Aaron Hořínek. Přetavování figur symbolizuje snad vše, co se v posledních letech mihlo v Česku ve veřejné diskuzi, od pravodláskařů po LGBTQ+ komunitu. Klip tak dobře doplňuje samotnou píseň a vznikl vzkaz, který nemusíme odmávnout jen jako nějaký aktivistický výkřik. Je to zkrátka trefná glosa. A dobrý singl k tomu.

Zpěvák píseň Nazí do kaktusů sdílí krátce před prezidentskými volbami se slovy: „Porevoluční kartel Koller, Klus a Kalousek znovu zasahuje.“ Odkazují na výrok, kterým Andrej Babiš v říjnu loňského roku komentoval výsledek druhého kola senátních voleb.