Obrázek k článku Homosexuální polibek na pódiu zrušil celý festival. Kapela The 1975 prchla z Asie
| Michael Švarc | Foto: Samuel Bradley (Chuff Media)

Homosexuální polibek na pódiu zrušil celý festival. Kapela The 1975 prchla z Asie

Britští The 1975 zrušili zbývající koncerty svého asijského turné a odjeli ze země. Jde o reakci na vystoupení při festivalu Good Vibes v Malajsii, během nějž zpěvák Matty Healy políbil baskytaristu Rosse MacDonalda. Kritizoval tím místní zákony, které ostrakizují a diskriminují sexuální menšiny. Festival v Kuala Lumpuru byl kvůli polibku předčasně ukončen.

Malajsie má jedny z nejpřísnějších zákonů proti LGBT, homosexuální chování je v zemi ilegální a může vyústit až ve dvaceti leté vězení. Právě proti tomu se Healy na pódiu ohradil. „Bohužel vám nezahrajeme řadu veselých písniček, protože sakra zuřím. A to vůči vám není fér, protože nereprezentujete vaši vládu. Jste mladí lidé, řada z vás jsou určitě gayové,“ cituje server CNN frontmana britské kapely. Healy dodal, že původně zvažoval zrušení účasti na festivalu, nechtěl však zklamat fanoušky.

Jak se však ukázalo, festival s názvem Good Vibes zase tolik pozitivní vlny nevysílal, a tak byl krátce po zpěvákově proslovu a polibku věnovaném baskytaristovi ukončen. „Nevidím smysl v tom někam pozvat The 1975 a pak nám říkat, s kým můžeme mít sex,“ nechal se slyšet Healy.

Kapela se následně rozhodla zrušit zbývající zastávky svého asijského turné na Tchaj-wanu a v Indonésii. „The 1975 s lítostí oznamují, že jejich nadcházející vystoupení v Jakartě a Tchaj-peji neproběhnou,“ uvádí se v příspěvku festivalu We The Fest.

„Pro kapelu nikdy není snadné zrušit koncert a těšíme se, až budeme moct fanouškům v Jakartě a Tchaj-peji zahrát, ale kvůli aktuálním okolnostem to není možné,“ doplnili k tomu The 1975.

Schytal kritiku

Malajsijská LGBT komunita Healyho za polibek na pódiu kritizuje, jeho chování podle některých ještě více přispěje k diskriminaci homosexuálů v zemi. „To, co Matty Healy a The 1975 udělali, narušilo roky práce místních aktivistů, kteří se snažili o změnu a pochopení pro zranitelné minoritní komunity,“ napsal v hojně sdíleném tweetu Joe Lee. „Každá země má své zákony. Cizinci, nechoďte k nám, nekašlete na nás a neříkejte nám, jak máme co dělat, obzvlášť, pokud nám ještě přitížíte,“ doplnil Lee.

„Nevidím smysl v tom, že si někdo pozve do země The 1975, a pak nám říká, s kým můžeme mít sex,“ řekl Matt Healy s tím, že byla chyba, že koncert nechal zabookovat.

Podle něj budou skutečnými oběťmi pátečního incidentu lidé z malajsijské LGBT komunity, kteří se budou muset popasovat s následky. Mimo to zanechá Healyho polibek také šrám v koncertním byznysu, který se ještě nevzpamatoval z následků pandemie,“ míní Lee.

S jeho postoji mnozí na Twitteru souzněli. „Matty a jeho spoluhráči jsou všichni bohatí bílí muži, kteří tímhle nic neztratí. A pokud jo, tak ztratí posluchače z Malajsie a vydělají si o něco méně,“ napsal další z uživatelů. 

The 1975 v červnu hráli na hradeckém festivalu Rock for People, víc o jejich tuzemském koncertu jsme psali zde.