Obrázek k článku Tvrdě a dlouze! Rammstein zahájili evropské turné s obřími kouřícími pařezy
| Dód | Foto: Jan Nožička

Tvrdě a dlouze! Rammstein zahájili evropské turné s obřími kouřícími pařezy

Till Lindemann se svojí vyzrálou partou opět přivezl do Prahy velkolepou show. Pod ocelově temným oblakem dýmu zahájili Rammstein v pražských Letňanech celou evropskou tour.

Je sice dobrým zvykem přehlížet stav, ve kterém se svět nacházel v uplynulých dvou letech, nicméně radost a štěstí ze společného setkání, při kterém si fanoušci z celého světa projevují svou sounáležitost a lásku k hudbě, je neopakovatelná. Vyznavačům industriálního metalu podbarvil takové setkání nejúžasnější soundtrack v podání těch nejpovolanějších.

Vyprodaný areál Letňan velmi mile překvapil nejen dobrou přístupností, ale především organizačním pořádkem, který na místě panoval. Mimo obstrukcí spojených s odchodem na MHD, která zkrátka neměla svůj den, se téměř nikde nečekaly nekonečné řady, nikde nesmrděly záchodky či se nekonaly nekonečné přesuny mas fanoušků z jednoho místa na druhé kvůli nejasnostem v zónách. Zdá se jakoby organizátoři, kteří vzali úkol na svá bedra, dovedli večer k dokonalosti až s vyhlášenou německou precizností.


Jako předkapela vystoupilo Duo Jatekok, které zahájilo večer medley klavírních coverů písní Rammstein. Pak již v rychlém sledu, snad na minutu přesně, vystoupala na pódium ona legenda německé nové tvrdosti.

Je trochu škoda, že kapela nezařadila na svůj současný setlist více kusů z aktuálního alba Zeit, které mimo stejnojmenné hitové písně obsahuje mnoho silného materiálu. Kapela hrála své největší hity z celé historie i skladby, které se nedají vnímat jinak, než jako dupačky k divokému tanci i poslechu. Záměr byl zjevný – přivést po dlouhé pauze to, co lidi milují a neztratit při tom tvář. Rozhodně se to povedlo. Show samotná mi nepřipadala přehnaně okázalá, jak se většinou od Rammstein očekává. Samozřejmě nechyběly nutné pyrotechnické rekvizity jako plamenomety, ohňová děla a jiné šlehající plameny. Jak vtipně poznamenal jeden fanoušek stojící kus ode mě – efektům dominovaly čoudící pařezy, které zahalily nebe nad celým areálem černým dýmem. Pověstné jazyky plamenů opalující obočí předních řad se nekonaly. Veselé křepčení, poťouchlé robotické tance, ctnostné prapory, pás na chůzi na místě či sněhové dělo byly vtipnými a tematicky dobře zakomponovanými momenty. 

Forma, s kterou Rammstein zahráli, byla překvapující. Udržet show, která trvá téměř dvě hodiny zábavnou a zahrát bez potíží a chyb je z mého pohledu těžké. Kapele, která se občas sama stylizuje do starců, se to povedlo s mladickým elánem v zádech a vyzrálým výrazem v tvářích.

Asi nejsilnějšími momenty koncertu byly písně Mein Hertz brennt, Zeit či Deutschland i se svým remixem od kytaristy Kruspeho, který je skvělým elektronickým prequelem k samotné písni. Asi nejvíce mé srdce zaplesalo při přídavcích. Ausländer se povedlo přenést i s kusem vizuálu, který dominuje videoklipu – kapela vyjela do kotle na nafukovacích raftech. Du riechst so gut letňanský areál roztančila asi nejvíce. Nejméně zábavný pak byl song Zick-Zack, který je v podstatě bez svého povedeného vizuálního doprovodu v podobě videoklipu nejspíš také nejslabším místem nové desky.

Při finální Adieu vystoupala šestice muzikantů jako „Gott im Himmel“ výtahem do nejvyššího patra hlavní věže podia. 

Till Lindemann byl mezi písněmi velmi úsporný. V podstatě pouze poděkoval v několika jazycích v úplném závěru posledního přídavku. Kapela vystoupila v předchozích dnech v rámci exkluzivní zkoušky pro nevěrnější fanoušky a v pondělí 16. května předvede celou show v Letňanech ještě jednou. Tentokrát k tomu bude svítit měsíc v plném úplňku, tak snad se pánové Rammstein přes noc v Praze moc neunaví.

Setlist: Armee der Tristen, Zick Zack, Play Video, Links 2-3-4., Sehnsucht, Zeig dich, Mein Herz brennt, Puppe, Heirate mich, Diamant, Deutschland (Remix), Deutschland, Radio, Mein Teil, Du hast, Sonne, Zeit

Přídavky: Engel (Piano verze), Ausländer, Du riechst so gut, Pussy, Rammstein, Ich will, Adieu