Obrázek k článku Video: Méta Monde vydali klip k písni So Sad. Singl produkoval Lazer Viking
| David Randuška | Foto: Monika Hánová, Anna Klvaňová

Video: Méta Monde vydali klip k písni So Sad. Singl produkoval Lazer Viking

Jsou dva, ale i to stačí na maximální zvukový počin. Dvojici Méta Monde na české scéně zviditelnilo vítězství v rádiové soutěži neobjevených interpretů. První sklizeň nově rozjeté etapy má už synth-popová dvojice za sebou. Je jí klip So Sad, který pokřtila na pražské náplavce v jedné z nedávno rekonstruovaných kobek.

„Vítězství nás nakoplo nás vyjít ven a zároveň nás propojilo s dalšími entuziastickými lidmi,” říká frontman Jakub Baierl o úspěchu v soutěži Startér na Radiu Wave. Kapelu Méta Monde Baierl založil spolu s baskytaristou Romanem Gordienkem. Seznámili se v technologické firmě, kde se věnovali IT a designu. Začli spolu tvořit, ale po počátečním kreativním spurtu přišlo zdržení. 

Skupina loni vydala debutovou desku Méta Mondes, ale kvůli epidemickým opatřením ji nemohla pokřtít. „Všechny koncerty se zrušily. Bylo to dost depresivní a neviděli jsme žádný progres našeho nového projektu,“ říká Baierl.  Díky úspěchu ve Startéru se kapela představila širší veřejnosti a mohla natočit singl s prvním profesionálním videoklipem.

Singl So Sad produkoval Lazer Viking, mastering měl na starost Martin Havlen. Méta Monde měli jasnou vizi, jak skladbu přenést do videoklipu. Sestavili si proto tým v čele s Filipem Daliborem Kettnerem a Lucasem Saidlem, který točil mimo jiné pro různé zahraniční umělce. Výsledkem je velmi vizuální počin, který si hraje s kontrasty, oldschoolovými technologiemi (PlayStation 1) ale i s plně barevnými scénami, které se točily primárně na green screen.

„Nikdy jsem takové profesionální natáčení nezažil. Měli jsme kostymérku, catering, dva režiséry, kameramany, asistenty kamery. I studio bylo skvělé,“ popisuje zkušenost Baierl a zmiňuje, že si užíval chůzi po zeleném plátně. „Hodně mě překvapilo, jak je to složitý proces. Kolik je na to všechno potřeba lidí,“ říká druhá půlka Méta Monde, baskytarista Roman Gordienko.

Release v kobce

Zázemí pro release party videoklipu So Sad poskytlo Avoid Café, které je umístěné v jedné z kobek na pražské náplavce. Promítání hudebního snímku se pak konalo ve vedlejší prázdné kobce, již fanoušci kapely, včetně například spřízněné kapely Good Times Only, vrchovatě naplnili.

„Počítalo se asi se třiceti lidmi, ale nakonec jich přišla asi stovka, takže to bylo skvělé,“ popisuje Baierl. „Bylo to mega, nečekal jsem, že přijde tolik lidí,“ dodává Gordienko s tím, že samotný klip se kompletně dokončil zhruba dvanáct hodin před akcí.

Méta Monde budou hrát 9. prosince v Meet Factory s Good Times Only a dalšími hosty. Vynahradí si zde zrušený křest alba z doby covidové. Synthpopová dvojice by si přála v budoucnu prorazit i za hranicemi České republiky. „Zpíváme anglicky, protože chceme dělat světovou hudbu,“ tvrdí Gordienko. 

Loni jsme Méta Monde představili v rubrice Čerstvé (z)boží