Obrázek k článku VIDEO: Superkapela Lufťáci natočila přelomové album za jediný den. Vše zachytily kamery
| boi | Foto: Pavla Hartmanová

VIDEO: Superkapela Lufťáci natočila přelomové album za jediný den. Vše zachytily kamery

Album za den. Tak zní název nového dokumentu režiséra Jana Látala, který je provokativní a přitom všeříkající. Zachycuje totiž novou českou superkapelu Lufťáci v nahrávacích studiích Sono při práci na debutovém albu AHOOOOOOJ. Podívejte se na něj v premiéře.

„Látalův dokument trvá jen dvacet minut, ale plně potvrzuje, že veškeré řeči, které o Lufťácích kolovaly hudební scénou, byly jen bylinným odvarem skutečnosti,“ popisuje Honza Vedral dokument v titulním článku červencového Headlineru. Ten se zabývá novým fenoménem, který kapela Lufťáci přinesla na českou scénu.

„Vidíme zde sedm až osm ne zcela důvěryhodně působících hudebníků, kteří míří do nejlepšího českého studia Sono, aby během jediného dne na místě složili, natočili, smíchali a k vydání připravili debutové album ve stylu country s texty dobře srozumitelnými i srdcím obyvatelů městské džungle,“ popisuje článek dění ve studiu, kde se sešli hudebníci dobře známí ze slavných českých kapel. Jen krátký výčet: Matěj Belko hraje s Tata Bojs, Petr Šťastný s Annou K., Adam Krofian je frontmanem The Atavists, Jan Vávra songwriterem Ewy Farne či Davida Kollera, Martin Kopřiva působí v kapele Anety Langerové, Ondřej Klímek ve Vltavě, David Landštof se Slzou či Jamesem Harriesem, Kuba Červinka je kytaristou Mňágy a žďorp a Adam Karlík vyhledávaným zvukovým mistrem v Sono Records.

„Je to jenom čirej výstřik energie. A to je celý, vole,“ shrnuje pro diváky i kapelu hned v úvodu filmu, o co v něm běží, songwriter Jenda Vávra. „Pro všechny umělce, kterým hledání a cizelování vlastní výpovědi zabírá roky náročné práce a nutného utrpení, musí být následující dokumentární zpověď rovna procházce peklem,“ popisuje Vedral ve svém článku, jak jednoduše skládání písniček a jejich realizace v podání Lufťáíků působí.

Dokument zachycuje lehkost, s jakou se dají tvořit i nahrávat písně, když si s tím člověk moc neláme hlavu, má jasný cíl a společně s lehkomyslnou kapelou také příslovečný „buřtík v srdci“.

Debutové album AHOOOOOOJ od Lufťáků se bude křtít 23.9. v KD Barikádníků v Praze. „Desku pokřtíme v pondělí, protože jindy nehrajeme. Navíc na Barče – tedy v legendární folk a country venue,“ dodává Jenda Vávra.