Obrázek k článku VIDEO: Únos karosy na školním výletě. Vypsaná fixa na highway to retro hell
| Šárka Hellerová | Foto: Tomáš Mikule

VIDEO: Únos karosy na školním výletě. Vypsaná fixa na highway to retro hell

Bravíčko, walkmana i barevné šusťákovky vytáhla Vypsaná fixa ve svém devadesátkovém videoklipu. Kapela 9. května vydala své desáté album Kusy radosti, a to je důvod, velkej jak buvol, aby vyrukovala i se singlem.

Márdi v novém klipu, režírovaném Adamem Vopičkou, vyveze školáky na školní výlet. Jednoduchý příběh, kterak se otloukánek třídy stane hrdinou dne, je především jeden velký návrat do devadesátých let Nutno ovšem zdůraznit, že velmi povedený. V kom klip nevyvolá minimálně tucet vzpomínek na společné cestování se spolužáky, nikdy nejspíš na podobné akci nebyl. Fráze highway to hell v titulku vztahuji výhradně k barevným šusťákovým bundám a některým dalším vybraným relikviím doby a atributům školních výletů, nikoliv kvalitě díla.

Klip spatřil světlo světa pouhý týden po natáčení, v den vydání Kusů radosti. Album kapela vydala na vlastním labelu, vzniklo v produkci Dušana Neuwertha a Ondřeje Ježka. Můj záměr byl udělat desku, kterou si zapneš, někam půjdeš a celou ji doposloucháš. I na sobě jsem si všiml, že už se mi to stává jenom s málo alby a místo toho si dělám playlisty. I proto je to pro mě ta největší výzva. Udělat album tak, aby fungovalo celý v kuse a fanoušci do něj mohli pronikat a najít tam víc vrstev,“ vysvětloval Márdi Honzovi Vedralovi, při jejich rozhovoru během toulání se Pardubicemi, kdy rozebrali život i Kusy radosti.

„Deska je frajeřina,“ odvětil Márdi na otázku, zda má ještě stále smysl dělat alba. „Singl natočí každej jouda. Jedna songa je jednoduchá, ale udělat to dobře celý? To je, oč tu běží!“

Nicméně s písničkou Buvol, inspirovanou pohledem na studenty zvesela kráčející do školy, zatímco Márdi trčel v autě cestou do města, kapela předvedla, že i singl umí udělat bezchybně.

Kusy radosti Vypsaná fixa pokřtí 22. června v Braníku v rámci Ledáren Open Air.