Obrázek k článku ZA OBZOREM #18: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte
| Ondřej Černý | Foto: Naomi Williams (M(h)aol)

ZA OBZOREM #18: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

Každodenní rutiny se vrátily, ale z pohledu koncertní nabídky a nových desek leden nepatří k nejštědřejším měsícům. Přesto se i tak dají najít zajímavé tracky a kapely.

Některé z nich mají před vydáním debutu, jiné nejen to dávno za sebou. Následující osmička tipů sází primárně na osobitost, a je úplně jedno, v jakém stádiu kariéry se jejich interpreti zrovna nacházejí.

Irská feministická post-punková kapela M(h)aol oznámila vydání debutového alba. Jmenuje se se Attachment Styles a vyjde 3. února 2022. Zatím z něj pětice Róisín Nic Ghearailt (ona/ona), Constance Keane (ona/ona), Jamie Hyland (ona/ona), Zoë Greenway (ona/ona) a Sean Nolan (on/on), rozkročená mezi Dublinem, Londýnem a Bristolem, dala k dispozici skladby Asking For It a Therapy. V textech se kapela zaměřuje na genderovou problematiku a nerovnost. Písnička Therapy se zabývá lidmi v našich životech, kteří jsou důvodem pro to, proč chodíme na psychoterapii í tím, jak často se dokážeme uzdravit právě jí navzdory.

Po dlouhých dvanácti letech přišla s novou muzikou zpěvačka Sarabeth Tucek, nově vystupující pod jménem SBT. Singl The Gift je první vlaštovkou z alba Joan Of All, které vyjde 19. května 2023. Oproti předchozímu albu Get Well Soon (2011), které se vyrovnávalo se smrtí otce, je aktuální singl provzdušněnější, s pozitivním nábojem. Kytara Luthera Russella zůstává zvonivě příjemná, kormidlující skladby s jistotou hitmakera, který píše skladby například pro Weezer. Druhá skladba na singlu 13th St. #2 se nese v dylanovském vyprávěcím duchu. Na přelomu května a června bude zpěvačka k vidění na osmnácti koncertech ve Velké Británii.

Zpěvačka a kytaristka Victoria Rose a multiinstrumentalista Stone Filipczak, americké duo vystupující pod názvem @ (vyslovuje se at), vydají 17. února 2023 debutové album s názvem Mind Palace Music. Skloubí na něm jak příchylnost k folku (Rose), tak víc experientální přístup (Filipczak). Že půjde o hravé a pestré album dokazují první dvě ukázky z něj. Na hravou Friendship Is Frequency s hitovým potenciálem a skvěle znějícími vícehlasy aktuálně navázala skladba Where'd You Put Me, drobnější a víc experimentální věc.

Ještě o dva týdny dříve než první deska @ vyjde debut Somebody’s Child. Jde o projekt, za nímž stojí hudebník Cian Godfrey. I když jeho rodina pochází z Dublinu, na klavír začal hrát v pěti letech v Paříži. Po návratu zpět do Irska se začal zajímat o skládání písní, což mu dalo možnost jejich prostřednictvím vyprávět vlastní příběhy. Pojednávají jak o době, kdy vyrůstal v Dublinu, tak také o těžkých zkušenostech týkajících se duševního zdraví. V singlu I Need Ya dokazuje jak svou schopnost napsat chytlavou písničku, tak příjemný hlasový projev. Od začátku února bude Cian Godfrey se Somebody’s Child na měsíční evropské šňůře, kterou zakončí 11. března vystoupením v Privatclubu v Berlíně. Hned poté zamíří do amerického Austinu, kde se představí na festivalu SXSW.

Dát dohromady kapelu můžete z nejrůznějších důvodů. V případě kamarádů z anglického Leedsu Harryho Hansona a Grega to byla nuda v době covidového lockdownu. Z dlouhé chvíle začali experimentovat se syntezátory a své pokusy si posílali přes internet. Když se to rozvinulo do skladeb, které nezapřely vliv LCD Soundsystem nebo Soulwax, přidali se ke dvojici Jonathan Newell, Danny Blackburn, Jake Williams a George Manson a skupina Adult DVD byla na světě. Aktuálně si s kapelou můžete udělat výlet do filmového světa.

I když si se skotským městem Glasgow lze spojovat hlavně déšť a drsnější přístup, tak místní muzikant Lloyd Ledingham na to jde jinak. Se svým projektem Lloyd's House se podle vlastních slov vypravil na „emocionální, lo-fi popovou cestu“. Jeho hudební směřování hodně ovlivnila matka, která si v době Lloydova dětství v hojné míře pouštěla Sister Sledge a Chic. I díky tomu je jeho prvním nástrojem stala basa. Hudba mu prý pomohla hodně toho o sobě zjistit, ale slabost má i pro kreslení, psaní, tanec nebo poezii. Tahle různorodost a barevnost se propisují i do jeho zatím posledního zveřejněného songu.

Trio Bloods pochází z australského Sydney. Právě na jeho plážích a předměstích vyrostli zpěvačka Marihuzka Cornelius, Dirk a Sweetie, tři přátelé, kteří kapelu dali dohromady. Na scéně se pohybují už od roku 2011 a v jejich tvorbě je patrný vliv hudby dívčích kapel 60. let, garážového rocku i punku.

Elliott Fullam začal nejdříve na Youtube zpovídat slavné muzikanty. Potom se prosadil jako herec. Láska k muzice ho ale neopustila. V současnosti osmnáctiletý muzikant z New Jersey loni v září vydal jedenáctiskladbový debut What’s Wrong. A když nic jiného, vyplatí se jeho další cestu sledovat.