Obrázek k článku ZA OBZOREM #2: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte
| Ondřej Černý | Foto: Dani KM

ZA OBZOREM #2: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

Podívat se za horizont a objevovat věci, které nejsou na první pohled vidět, může být osvěžující. Dobrodružné. Zábavné. Stejně tak je to s muzikou. Poslechněte si několik novinek, které nenajdete v rádiových rotacích, televizních pořadech ani v jiné zdejší hudební reflexi. Přitom mají něco do sebe. A třeba mezi nimi najdete své nové oblíbence. Tentokrát s anglickou dominancí a zástupci tří různých kontinentů.

Za názvem Daisy Brain se ukrývá Will Tse, autor a producent z Londýna, rodák ze Singapuru, kde mu dali život rodiče z Číny a Anglie. Ti mu muziku příliš neobjevovali, takže doma poslouchal Snow Patrol nebo Kylie Minogue. Věci se pro něj změnily, když poprvé slyšel desku Green Day American Idiot (2004). 

S aktivním hraním začínal v deseti, ve dvanácti se přestěhoval do Anglie, kde ho expresně poslali do školy pro děti s ADHD a dyslexií. V dospělosti zamířil do Leedsu na studia hudební produkce, přičemž k tomu prošel řadou kapel. Posléze se přestěhoval do Londýna, kde potkal Dana Hvorostovského (Russian Dan), s nímž pracoval v téže pizzerii, kde si službu zpříjemňovali poslechem svých oblíbených kapel.

V hudbě Daisy Brain lze slyšet kombinaci britpopu a grunge, přičemž do výsledku je  zakomponována ještě emo melodika a texty založené na zkušenosti příslušníka generace Z. Společně se spoluautorem Danem Hvorostovskym vytvářejí kytarový melodický rock stojící na naléhavém zpěvu, který nepopírá inspiraci kapelami jako jsou The Smashing Pumpkins, Green Day, My Chemical Romance, Pavement, Nirvana, Pixies, ale i Mura Masa. Aktuální je singl Small Matters.

Trio z Walesu The Bug Club je jednou z nejzábavnějších kapel posledních dvou let. Veselé a hravé písničky, které se většinou vejdou do tří minut, nenuceně posluchače přivádějí k poklepávání a pohupování se do rytmu a také k úsměvu. Dobře funguje střídání mužského a ženského hlasu a eliminace případné hráčské exhibice. Na říjen kapela chystá vydání druhého, čtrnáctipísničkového alba Green Dream in F#, z něhož zatím dala k dispozici singl It's Art.

Sophie May vydává 5. srpna 2022 EP You Do Not Have To Be Good. Jde o následovníka jejích prvních dvou singlů, které vyšly letos na jaře. Letos třiadvacetiletá naděje z Londýna doteď často vystupuje na předem neohlášených představeních v rámci akcí open-mic. Jde o interpretku nové doby, která svou hudební dráhu odstartovala na TikToku. Ochutnávkou z nového EP je skladba Drop In The Ocean.

Pětice dvacátníků z New Yorku Been Stellar vydává 12. srpna 2022 stejnojmenné pětiskladbové EP. Nabízí poctivou porci kytarového rocku, tak typického pro anglické kapely 90. let, případně kapely z New Yorku let nultých nebo i dřívějších. Ostatně kytarista Skyler St. Marx přiznává, že vyrostli na The Strokes nebo Television. Nejen s aktuální nahrávkou jim pomáhal producent Aron Kobayashi Ritch, jehož rukopis znají i fanoušci kapel a interpretů jako jsou Momma, Squirrel Flower nebo Built To Spill. Aktuální singl Manhattan Youth pulzuje stejně jako místo, o němž pojednává.

V době letního přesunu značné části české populace do Chorvatska pojímá stejný nápad do téže, případně jiných letních lokací i řada Angličanů. A zatímco Češi bývali minimálně donedávna do velké míry redukováni na paštikáře, despekt vůči svým krajanům buranovitého typu vyjádřili postrockeři Hallan z anglického Portsmouthu ve svém aktuálním singlu Sich Übergeben. Čtveřice se v něm zaměřila na předsudky a generalizace, jež nemají oporu v žádné reálné znalosti. Kapelu lze hudebně zařadit vedle jejich anglických souputníku z Hullu LIFE, kteří už se v ČR několikrát představili. A je to docela překvapivé, protože kytarista Hallan Josh Ransley přizvává, že když byl mladší hodně poslouchal Dire Straits a The Police. 

Po loňském albovém debutu Beseech Me přichází australské trio CLAMM letos s jeho následovníkem Care. Vyjde 19. srpna  má být hlasitější a temnější než první deska. Písně kapely jsou o snaze orientovat se v systémech moci a útlaku, zároveň si však zachovat vlastní duševní zdraví a možnost stále si vážit sebe sama. Zájemci o živou produkci je mohou nejblíže od českých hranic vidět hrát 5. září v berlínském klubu Schokoladen. Nejnovějším singlem z nové alba je skladby Monday.

Anglický Bristol se stal v poslední dekádě poměrně vydatnou líhní velkého počtu zajímavých umělců. Jedním z nich je Dave Dixon vystupující pod uměleckým jménem Tamu Massif. S novou hudbou si ale dává poměrně načas. Po debutovém EP Alba (2015) následovalo EP Bala (2017) a singl Milksop (2019). Další v pořadí je album Late To My Funeral, které vychází 12. srpna. Jak sám interpret říká, zatímco dříve skládal mnohovrstevnatou instrumentální skladbu, k níž až na konci přidával vokály, s novým materiálem postup otočil. Nejdříve s pomocí kytary napsal písničku a až poté přišla na řadu produkce, která měla původní nápad vyšperkovat. Znovu si dle svých slov užívá hry na akustickou kytaru a má pocit, že nejlepší písně mají tendenci fungovat v té nejryzejší podobě. A právě takový je i křehký a intimní singl So Kin.

Pětice Pit Pony z anglického Newcastlu vydala debut World To Me. Pulsující, šlapající v nejlepším duchu anglických kytarovek. Že mají dobře našlápnuto dotvrzuje i skutečnost, že předskakovali IDLES.

Kapelu pojmenovali podle jedné skladby She Drew The Gun. Před Pit Pony prošli členové kapely jinými skupinami a Pit Pony tak považují za vyvrcholení své lásky k muzice. Zpěvačka Jackie a kytarista Garth tvoří manželský pár. Už dříve společně hráli v jiných kapelách i s basákem Potterem. Ten, aby to bylo ještě víc provázané, s Jackie společně moderovali regionální rozhlasovou show. Do kapely patří i kytarista Andrew a bubeník Joey.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.