Obrázek k článku ZA OBZOREM #3: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte
| Ondřej Černý | Foto: Laura Merrill (Sister Wives)

ZA OBZOREM #3: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

Liší se věkem, pohlavím i místy, kde žijí. Přesto však následujících devět interpretů spojuje láska k muzice i schopnost ji tvořit a zaujmout publikum. Zkuste se společně s námi podívat za horizont a objevovat. Třeba narazíte na někoho, kdo právě vám mluví z duše.

Pretty Sick je kapela usazená v Londýně, zpěvačka Sabrina Fuentes ale pochází z New Yorku. Na 30. září ohlásili vydání debutu Makes Me Sick Makes Me Smile. Úvodní singl Human Condition je písničkou o pokušení, touze a chybách, jichž se dopouštíme. V říjnu bude mít kapela šanci oslovit nové fanoušky, jako předkapela se představí na turné beabadoobee v UK a Irsku.

Sedmičlenná partička Personal Trainer z Amsterdamu chystá vydání debutového alba. Jmenuje se Big Love Blanket a vyjde 4. listopadu. Aktuálně z něj kapela vypustila do světa singl The Lazer, který vás strhne svou lehkostí a pozitivním zvukem. Nepřekvapí, že Personal Trainer jezdili jako předkapela s Pip Blom a obě uskupení pro sebe mají téměř jen slova chvály (vyjma odéru v dodávce po konzumaci baget na benzínkách).

Last Living Cannibal je sólový projekt Allistera Kellawaye aktuálně usazeného v  anglickém Hastingsu. Dohromady ho dal v době lockdownů. Aktuálním singlem Wicked Hands, kterému dominuje jemně předoucí kytara a umírněný zvuk syntezátorů, navazuje na debut 7 Years (2021). Wicked Hands je dle Allistera Kellawaye o tom, zda má cenu na něčem pracovat, i když to člověka zraňuje. Jde o určitý katarzní song, díky kterému si uvědomil a přiznal, že si na sebe nemusí nakládat tolik, co do té doby považoval za nezbytné. Kromě své tvorby se totiž věnuje i práci pro jiné. Produkoval například vydařené, v prosinci vydané druhé album Speak v Berlíně usazené norské zpěvačky a kytaristky Anny Leny Bruland vydané pod značkou projektu EERA.

Doug Martsch je se svou kapelou Built to Spill na scéně tři dekády a stále má co říct. A to až tak, že skupině 9. září u labelu Sub Pop vyjde osmé řadové album nazvané When the Wind Forgets Your Name. Martschovi se tím plní sen, u legendárního labelu chtěl vydávat už v dobách, kdy byl teenager. Týden po vydání desky oslaví 53. narozeniny. Dělá si proto legraci z toho, že je skutečně prvním padesátníkem, kterého Sub Pop ve své historii podepsal. Zároveň dělá radost i fanouškům svou typickou indie-grungeovou kytarovou hrou v písničkách, které vás přesvědčí, že na šesti strunách pořád záleží.

STONE je post punkový kvartet z Liverpoolu. Nový singl Waste nabízí typické atributy kapely - energii, expresivní zpěv a text o vztahových obtížích. Že jablko často nepadá daleko od stromu dokazuje v případě Stone zpěvák a kytarista Finlay Power. Jeho otec John byl basákem v legendárních The La's a zpěvákem a kytaristou devadesátkové kapely Cast.

Čerstvě třiadvacetiletá Jackie Hayes je zvěvačkou žijící v americkém Chicagu. První hudební zkušenosti nabírala v kostele, kde byly jako dar od Boha velmi oceňovány její klavírní dovednosti. Ale nestačilo to, z kapely ji vyhodili proto, že v Boha nevěřila. Rodiče ji v hudební kariéře nijak nepodporovali, a tak ji musela financovat z toho, co si sama vydělala. Tato samostatnost ji přivedla i k tomu, že si svou hudbu vydává sama. Aktuální singl ji zachycuje ve skvělé formě - chytlavé, zábavné, nakažlivé.

Z anglického Sheffieldu jsme zvyklí především na testosteronem nabité kapely. Jejich protipólem jsou Sister Wives, dámský kvartet vydávající 28. října svůj debut Y Gawres. Album je inspirováno velšskou mytologií, glam rockem a post punkem. První ochutnávkou z něj je dobře šlapající singl Greater Place.

Debutové album No Roof No Floor vydává 28. října také Scout Gillett. Mělo by být pestré jako její dosavadní život. Vyrůstala na venkově v Missouri, kde v dětství běhala bosky, dospívala v Kansasu, kde ji formovala tamní punková scéna. Před pěti lety se přestěhovala do New Yorku, kde v Brooklynu založila společnost pořádající koncerty v tamních klubech. Kromě toho hrála v několika kapelách. No Roof No Floor má nabízet jak odvahu a temperament, tak hřejivost, intimní meditace o důvěře, odevzdání se i o tom, co vlastně znamená domov. Prvním singlem z desky je skladba Signal.

A na závěr ještě dozvuk nedávné Prague Pride. Londýnský interpret Piglet vydal track It Is't Fair, velmi osobní song napsaný z pohledu trans osoby čekající na zásadní životní operaci. Popisuje v ní bolest promarněného času ztraceného byrokracií. Veškerý výtěžek z prodeje na Bandcampu půjde organizaci We Exist, která poskytuje podporu trans komunitě ve Spojeném království.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.