Obrázek k článku ZA OBZOREM: Beck je fanouškem Gustaf. Hudební chameleon kapele režíroval klip #57
| Ondřej Černý | Foto: Erica Snyder

ZA OBZOREM: Beck je fanouškem Gustaf. Hudební chameleon kapele režíroval klip #57

Funkce AI DJ u Spotify slaví úspěch. Proto platforma pouští AI i do tvorby playlistů. Ty tak nově lidé ve Velké Británii a Austrálii v beta verzi mohou sestavovat pomocí promptů. Časem funkcionalita určitě dorazí i do Česka. Pokud ale stále dáváte šanci výběru od skutečných lidí, tady je pár zajímavých novinek.

Tipy na hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

Už jste viděli nového Becka? Ne nejde o nový klip tohoto hudebního chameleona, ale o jeho režii, které se ujal u singlu Close newyorské postpunkové kapely Gustaf. Ta vydala své druhé album Package Part 2.

„Jedním z nečekaných darů, který vzešel ze založení této kapely, je naše přátelství s Beckem. Byl jedním z našich prvních šampionů, než jsme vůbec věděli, co děláme. Když nás povzbudil, pomohlo nám to uvolnit se na naší hudební cestě,“ konstatovala kapela, kterou lze nejblíž českým hranicím slyšet jako support Sleater-Kinney v Berlíně (17.8.) a Mnichově (22.8.)

From Indian Lakes se podělili o druhý singl ze své nové desky Head Void. Následovník alba Dimly Lit (2019) vyjde 15. května a nabídne také hypnotickou indie rockovou písničku The Lines.

Pětiletou prodlevu mezi deskami From Indian Lakes kromě covidu vyplnila také tři sólová alba lídra kapely Vanna. Po návratu živých koncertů se mu ale zastesklo po hraní s kapelou. Proto začal psát nový materiál a výsledkem je album Head Void. Zároveň přiznává, že zčásti zůstal věrný tomu, co mu vyhovovalo při sólové tvorbě. „Cítil jsem se, jako bych byl konečně schopen napsat takový druh riffů a melodií, kterým by bylo možné ponechat méně textur, se kterými by se daly prolnout,“ konstatoval s tím, že Head Void je podle něj výstižnou ilustrací, jak je někdy nejlepším způsobem, jak zlepšit něco, co máte rádi, na chvíli od toho odejít a zkusit jinou cestu.

Other Half, indierockové trio z anglického Norwiche, ohlásilo vydání nového, svého třetího alba Dark Ageism. Vyjde 21. června, obsáhne 12 položek, mezi nimi i první singl Lifted Fingers, který obohatil svými vokály i Matthew Caws z kapely Nada Surf.

„Lifted Fingers je o komodifikaci všeho a o tom, jak moc důležité je zachovat ta malá potemnělá zákoutí, která ještě nekapou korporátním slizem, tj. hrát živou muziku hudbu pro 30 lidí v jediné hospodě, která v okruhu 100 mil neproměnila v bar. Společný okamžik, který se už nikdy pořádně nevrátí, ale zdá se, že stojí za to víc než cokoliv jiného,“ říká o singlu zpěvák a kytarista Cal Hudson.

Už 10. května vychází OUI, LSF, první album kapely Les Savy Fav od roku 2010. A že se čekání vyplatilo dokazuje už třetí sing Limo Scene.

„Tato píseň je příběhem o tom, jak vás unesl duch hudební minulosti, když jste hledali hrob Turnera 'Rockyho' Wilsona Jr. Rocky byl baskytaristou doo-wop kapely The Rivingtons. Napsal 'Pappa-Oom-Mow-Mow' (1962), kterou Trashmen vzali a použili pro 'Surfin Bird' (1963). Od té doby byla překopána, citována a znovu vynalezena, včetně konce této písně. Dalo by se to nazvat milostným dopisem hudebnímu odkazu,“ říká o Limo Scene frontman Tim Harrington. 

Na stejný termín jako Les Savy Fav, tedy na 10. května, naplánovali vydání své nové desky i montrealští Bibi Club. Jmenuje se Feu de garde a podle slov kapely, kterou tvoří zpěvačka a klávesistka Adèle Trottier-Rivard a kytarista Nicolase Basquea, půjde o „hudbu na párty v obývacím pokoji“.

„Byli jsme v kontemplativním, vyčerpaném stavu, když si naše dítě hrálo v parku. Parc de Beauvoir je ódou na přátelství, zprostředkovávající nostalgii po letech dospívání, období, během kterého pozorujeme, co se kolem nás děje, a zažíváme složité, silné emoce,“ uvedla dvojice, o čem novinkový singl pojednává a co je k jeho napsání v londýnském parku během jejího turné inspirovalo.

A do třetice deska, která vychází 10. května. Tom Krell se svým projektem How To Dress Well vydává album I Am Toward You a po dvou v únoru zveřejněných skladbách (New Confusion a No Light) netroškařil ani tentokrát a k dispozici dal znovu dvojici songů - Crypt Sustain a nothingprayer.

„Crypt Sustain je o záhadném původu veškeré umělecké tvorby, o mém umění a uměleckém díle mého bratra (které je spojenou s celou deskou I Am Toward You, včetně jeho krásného rukopisu). Je o hegemonii realismu a touze distancovat se od grafomanského původu umělecké tvorby. Řeč je o neverbálním para-řeči a původu graffitti před 40 000 lety a v jeskyních Lascaux před 20 000 lety. Kdybychom se dokázali držet zpátky, měli bychom méně atomových bomb, méně omezujících kategorií, lepší umění, více snů,“ říká o novinkovém singlu Krell. Asi nepřekvapí, že jím navazuje na svůj nedávno získaný doktorát z filozofie.