Obrázek k článku Matyáš Vorda: Co se stane na Andělech, nezůstane na Andělech
| Honza Vedral | Foto: František Ortmann pro Ceny Anděl Coca-Cola

Matyáš Vorda: Co se stane na Andělech, nezůstane na Andělech

O současnosti i minulosti hudebních cen Anděl, speciálních vizuálních číslech, stavění studia z lega, Mandrage i Meky Žbirkovi.

Už 29. května bude Česká televize vysílat jubilejní třicátý ročník hudebních Cen Anděl. Co se bude vlastně na obrazovkách dít a jak bude ceremoniál vypadat, bylo vzhledem k panující nejistotě v kultuře zatím docela tajemné i pro členy rady České hudební akademie, mezi které se počítám. A proto jsem se vydal za Matyášem Vordou do sídla společnosti Luff Production, která Anděly už pět let připravuje. 

 

Většina kreativních nápadů a vizuálních řešení současných Andělů totiž pochází právě z Matyášovy hlavy. Vymyslel podobu efektních hudebních čísel na ceremoniálech ve Fóru Karlín i loňský speciál s živými klipy z jindy rušných míst, která zůstala loni kvůli pandemii opuštěná. Z jeho hlavy jsou i speciální live session většiny nominovaných, které jsou v současnosti vidět na sociálních sítích Andělů.

Jak bude letos vypadat hlavní ceremoniál? “Budeme ho připravovat týden v obřím studiu, budeme mít dva kamiony techniky a chceme si s tím hrát jako s legem,“ plánuje Matyáš. Pro každou kapelu připravuje speciální scénu. „Chystáme se ve studiu stavět obrovský věci a omezený budeme jenom čtyřma zdma. Naše téma je: Co všechno se dá udělat v jednom studiu. Každá písnička bude mít kompletní vizuál. Od intimních divadelních věci po ty mega technicky náročné,“ prozrazuje o přípravách. „Chceme dělat věci, který budou fakt velký.“

Andělé se budou od loňského, kompletně předtočeného ročníku, lišit i tím, že si letos zachovají živý charakter. Přestože je za tím spousta práce a díky filmovým kamerám a ošetřenému zvuku vypadá výsledek lépe, budoucnost Andělů Matyáš přesto vidí v návratu k ceremoniálu, na kterém se sejde celá hudební branže. „Pro Anděly je důležité, že tam všichni přijdou fyzicky. Kapely, producenti, manažeři, lidi, co pořádaj koncerty,“ vysvětluje, co se děje, když zhasnou kamery. „Ten mejdan je důležitý i pro byznys kapel. Spousta se toho domluví, nemusí vzniknout kontrakt, ale kontakt je dobrej.“ Zkrátka, co se stane na Andělech, nezůstane na Andělech. 

Přečtěte si, kdo vystoupí na letošních Andělech?


Řeč přišla samozřejmě i na Mandrage. „To je tak dávno, že už jsem zapomněl, jak chutná bageta z benzínky,“ ohlíží se Matyáš bez většího sentimentu za svou kapelou, která loni skončila za docela dramatických okolností. Kde vidí svou hudební budoucnost? Co ho naučilo hraní s Mekym Žbirkou? A jak dal dohromady svou první skupinu?

Podcast Headliner CZ můžete poslouchat na SpotifyApple PodcastsAnchor.fm a v dalších servisech. 

Další podcasty Headliner CZ: