Obrázek k článku Miroslav Imrich opustil "obyčejnej svět". Zemřel hlas Abraxasu a Tanga
| Honza Vedral | Foto: Profimedia

Miroslav Imrich opustil "obyčejnej svět". Zemřel hlas Abraxasu a Tanga

Zprávu o úmrtí excentrického zpěváka a jedinečného frontmana Headlineru potvrdil jeho spolupracovník Radek Masařík. Imrichovi bylo 71 let. Na letošek měl naplánováno řadu koncertů s kapelou Tango. Byl spoluautorem a interpretem hitů jako Obyčejnej svět nebo Karel drogy nebere.

Zpráva se nejdřive objevila na zpěvákově Facebooku. "S velkou lítostí Vám musíme oznámit, že Míra Imrich tento víkend navždy opustil obyčejnej svět," stojí v krátkém vzkazu fanouškům. Podle původních informací Headlineru měl Imrich zemřít v nemocnici z pátku na sobotu. Server Novinky.cz později upřesnil, že zpěváka nalezli policisté mrtvého u Uhříněvsi na železniční trati, kde podlehl srážce s vlakem. Z nemocnice měl odejít sám a pátraly po něm desítky policistů i vrtulník s termovizí. 

Do Abraxasu Imrich nastoupil v "punkovém" roce 1977. Bylo to krátce po té, co kapela vznikla. Sám měl tou dobou za sebou  působení v lokálních formacích rozličných názvů jako Mentols, Galaxie či Atomový dudy. Abraxas se v počátcích inspirovali Pink Floyd a důraz kladli na jevištní show. Během koncertů se promítaly filmy, diapozitivy a návštěvníci se krom zajímavých světel a pódiových efektů dočkali i řízného novovlnného rocku. Ten kapela zachytila i na albu Box se skladbami jako King Kong nebo Poprvé. Společně s Pražským Výběrem se tak stali tuzemskými hvězdami žánru. 

Už tehdy se v Abraxasu projevoval Imrichův tvůrčí přetlak a zároveň neshody s kapelníkem Slávkem Jandou, který nechtěl hrát zpěvákovy písničky. Vše vyvrcholilo v roce 1983 Imrichovým odchodem. Založil si vlastní kapelu Tango, kterou tvořili muzikangti z Hevalu Jany Krátochvílové. Společně se jim v  rámci socialistického popu dařilo přicházet s odlišným zvukem, který zároveň akceptovala tehdejší televize i rozhlas. Vrcholem kariéry Tanga byla účast na Bratislavské Lyře v roce 1986 a následné turné po zejména východoevropských zemích.  Tango odehrálo na 500 koncertů a rozpadlo se ještě před Sametovou revolucí v roce 1988. Ve zlaté éře v kapele společně s Imrichem hráli i Zdeněk Juračka, Franta Kotva, Jiří Novotný, Jaroslav Vondrák a Ota Balage. 

Imrich po rozpadu Tanga zkoušel mnohé hudební cesty. Zpíval v metalové kapele Alarm, ale v devadesátých letech si založil taneční formaci Imrich Tekknofactory. Na její činnost potom navázal se skupinou Factory, ale novou vlnu zájmu se mu nakopnout nepodařilo. I když právě z této etapy pochází podivuhodný a pro některé fanoušky kultovní taneční hit Who is Mečiar.

V roce 1994 se dal Miroslav Imrich ale také znovu dohromady s Abraxasem a postupně natočili dvě rozdílná alba. Hardcorem ovlivněné Sado Maso (1996) a funkové Rituál, kde se Imrichovi se Slávkem Jandou povedly dva velké hity Obyčejnej svět a Karel drogy nebere. Poslední album s Abraxasem natočil v roce 2015, dostalo název Klid. Jeho společná cesta s kapelou se ale znovu rozešela. 

Od roku 2007 Imrich vystupoval se znovuobnoveným Tangem. I když hráli v nové sestavě a točili nová alba, na koncertech vsázeli zejména na starší materiál. Zpíval ovšem i s dalšími formacemi, mimojiné byl zpěvákem Rammstein revivalu a uvažoval i o založení revivalu Robbieho Williamse. To jen svědčí o univerzálnosti i jistém uměleckém neklidu a roztříštěnosti, kterou Imrich svým přístupem k hudbě ztělesňoval. Hudebně byl aktivní do poslední chvíle. S Tangem měl na letošek naplánováno minimálně sedm dalších koncertů.