Časopis | Hudební zprávy |
Počet výsledků: 2070

Martin Konvička: Jazz byla intenzivní škola, pop nabízí jiné výzvy
Získal ocenění za přínos domácí jazzové hudbě. Angažuje se v řadě projektů a aktivně se věnuje také popové muzice. Jeho přístup ke skládání písní je neotřelý a má jasný rukopis. Kdo je Martin Konvička, inovátor a revolucionář na poli domácího jazzu?

FEEDBACK: Neobyčejná Helena Kalambová boduje albem na pomezí jazzu a klasiky
V rubrice Feedback redakce Headlineru postupně recenzuje všechny vaše nahrávky, které nám pošlete na e‑mail feedback@headliner.cz. Tentokrát nás zaujala těžká, ale krásná deska Heleny Kalambové a country duo Married in Vegas. Pokud vás zajímá náš názor, těšíme se i na vaši hudbu!

Dan Bárta v 32 Bar Talk: Country je pro mě uvěřitelnější než David Bowie
„Z muziky se pro mě v jeden čas stalo zaměstnání, nyní se to vrací do fáze povolání a doufám, že se z toho na stará kolena stane opět poslání,“ svěřil se zpěvák Dan Bárta moderátorovi Martinovi Konvičkovi v podcastu 32 Bar Talk, který společně připravují magazín Headliner a festival JazzFestBrno.

Rock for People vyložil trumfy. Přijedou Linkin Park, Slipknot či Fontaines D.C.
Oslava 30. narozenin hradecké hudební přehlídky bude mohutná. Hlavní hvězdou chystaného ročníku festivalu je totiž patrně nejsledovanější rocková kapela současnosti. Krom Linkin Park pořadatelé ohlásili také vystoupení Slipknot, Fontaines D.C., IDLES, In Flames, Skillet, Spiritbox a řady dalších.

Marcell: Londýn mě paradoxně přivedl k tomu, že chci zpívat česky
Marcell má rád, když se v hudbě najednou něco výrazného stane. V jeho kariéře je podobných zvratů celkem dost. Po éře oblíbené indie kapely No Distance Paradise a fázi Marcella, který píše hity kolegům, přichází doba sólová. Éra alba Hovory domů.

LOKÁL: Jak se rakouská kytarová duše Nichi Mleboma octla v Brně
Nichi Mlebom je alter ego rakouského songwritera, multiinstrumentalisty a producenta Juliana Werla, který pochází z Rakouska, kde působil v kapelách Baits nebo Land of Ooo. V roce 2019 se přestěhoval do Brna a rychle se stal součástí tamější alternativní scény.

Indy a Wich: Mít jen na brko a sprej. 20 let od vydání kultovního alba My3
„Co tady děláte?“ vystrčí postarší babka svou zvědavou palici z přízemního okna, nad kterým se skví obří nápis Mandl. Před panelákem sedí na obrubníku tři chlápci a kolem běhá jezevčík. „Ále, kdysi jsme tu s kapelou natáčeli desku,“ ukáže jeden směrem k oknu bytu v předposledním patře, za kterým se skrývalo studio Jižák.

PEKLO VÁNOČNÍCH PÍSNÍ #1: Už i andělé šli spát, zvěstují Mirai. Sami na kutě nemusí
Nejčastěji píšu o rapu, žánru, kde se vánoční písně dělají jen z legrace. Proto když jsem dostal možnost napsat glosu na vánoční hit Už i andělé šli spát od skupiny Mirai, šel jsem do toho výhradně se znalostí zahraničních vánočních skladeb. Tato píseň za svým americkým předobrazem trochu pokulhává. Věřím ale, že to mohlo dopadnout o dost hůř.

Příběh Františka Sahuly aneb život je strašnej sen, ve kterým chybí happy end
František Sahula si napsal svůj příběh sám. V roce 1999 mu vyšla kniha, která se jmenuje Průša se nevrací. Má charakter sebeobhajoby. Kytarista Tří sester a Synů výčepu byl ovšem velký vypravěč s ohromným talentem přehánět. V hospodě se to skvěle poslouchalo, ale všichni jsme věděli, že nikdy „nevidí břevno v oku svém“. Ale i tak je jeho příběh barvitý. Plný událostí ze života kreativního člověka, který své nadání využil jen z mála procent.

Sofian MedjMedj: Sedm podprsenek a dvoje kalhotky? Přijde mi, že dostanu infarkt
Sedíme v pražském Karlíně, proti mně je Sofian Medjmedj a já vzpomínám, jak jsme si padli do oka během narozenin Headlineru v Malostranské besedě. Jeho živé vystoupení mě dostalo. A i když by tomu asi málokdo věřil, označuji se za jeho fanouška. Teď vydává nadupané album Project I 23.

RECENZE: Smutného Eda Sheerana nevytáhne z rutiny ani hvězdný producent
Britský hitmaker Ed Sheeran uzavírá svou „matematickou éru“. Posledním dílkem do skládačky je jeho akustické album označené symbolem pro odčítání, jinak zvané též Subtract. Hudebník se na něm vyrovnává se smrtí blízkého kamaráda i diagnózou manželky, což značně umocňuje sladkobolné vyznění desky.

Bojovník Roy Ellis: „Jsem první černoch, který kdy zpíval o skinheadech!“
Šéf se vrací do Prahy. Legendární jamajský zpěvák Roy Ellis aka Mr. Symarip vystoupí 21. listopadu v Malostranské besedě, kde loni pokřtil svou biografii, kterou napsal šéfredaktor Headlineru Honza Vedral. I když je to příběh o reggae a ska hudbě, je velmi drsný a odhaluje málo známou část hudební historie.

Emma Smetana a Jordan Haj prošli zatěžkávací partnerskou zkouškou
Emma Smetana a Jordan Haj jsou unikátní dvojice. Doslova pár z plakátu, ale zároveň oba cílevědomé a ambiciózní osobnosti, které zcela profesionálně přemýšlí o každém dalším tahu kariéry. Teď vydávají společné album, které nazvali By Now.

SERIÁL DIVNÝ LIDI: Příběh života bohémského poustevníka Jaroslava Jeronýma Neduhy
Je jednou z ikon nezávislé české hudby sedmdesátých let. Originální, bizarní, neuchopitelný. Písničkář, rocker, literát. „Kdyby nebyl tak rozlítanej, tak by byl geniální,“ říká o Jaroslavu Jeronýmu Neduhovi jeho dávný spoluhráč z Extempore Mikoláš Chadima.

Vanua2: „Ty vole, kde jste sehnali toho zpěváka?“ – „Bydlí tady v Nymburce!“
Vanua2 je kapela, která vznikla po smrti Radima Hladíka na troskách jeho Blue Effectu. Hraje ale něco jiného. Nedávno vydaný debut Two of Us se vymyká běžné tuzemské produkci. Není divu, když na něm zpívá frontman z Vanuatu, který se rozhodl žít… v Nymburku.

RECENZE: Rukopis depresáře Jana Fice i na třetím albu zůstává originální
Pověsti vrchního depresáře české hudební scény dostál jihomoravský písničkář Jan Fic i na svém třetím albu do puntíku. Přestože se poněkud změnily výrazové prostředky v hudbě a možná i v textech, je to stále on, originální solitér bez možnosti jakéhokoli domácího srovnání. Díky za něj.

November 2nd: V Hranicích jsme zažívali něco výjimečného. Našli jsme novou energii
Jako o skvělé kapele české kytarové scény se o nich pravidelně píše už od 90. let. Získali několik cen, natáčeli se světovými producenty. Po dvanácti letech se teď November 2nd vrací s monumentálním albem, na kterém zbořili pověst skupiny, co se líbí hlavně ostatním muzikantům a hudebním novinářům. Jejich rock zní úplně jinak. Šťavnatě, současně a vůbec ne česky.

The Last Dinner Party uhranuly Británii. V Praze předčasně zakončí evropské turné
Vydaly jeden z nejúspěšnějších britských debutů poslední dekády. S ním se pak dámy z kapely The Last Dinner Party představily i na pražském Metronome Festivalu a druhou listopadovou neděli odehrají v české metropoli první sólový koncert. Zároveň půjde o poslední zastávku evropského turné, zbytek šňůry totiž skupina kvůli vyhoření zrušila.

RECENZE: Pavel Šporcl „dává“ Zeppelíny a Pink Floyd. Billie EIlish mu ale natrhla smyčec
Pavel Šporcl, někdejší držitel medaile za zásluhy o stát v oblasti umění a mistr notoricky známých modrých houslí, vydal desku složenou z coverů populárních hitů minulého století s jemným přesahem do budoucnosti. Klasiku nečekejte – virtuóz, který zde sám sebe tituluje jako rebela, tu plave ve vodách populárního rocku.

„Chci oslavit život, dokud to jde,“ říká Circus Ponorka o albu Lost Angeles
Po jedenácti letech vydal Jan Ponocný pod svým sólovým projektem Circus Ponorka čtvrté album. Nese titul Lost Angeles a je silně propojeno s osobnostmi Ivana Krále, Mekyho Žbirky a Brada Strattona, kteří již nejsou mezi námi. Stejně jako předchozí nahrávky, i tuhle si produkoval zcela sám.