Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Arleta Berndorff, rap a absolutní apatie k životu
18. 2. 2021 | Marek Reinoha

Čerstvé (z)boží: Arleta Berndorff, rap a absolutní apatie k životu

Arletu jsem v aktuálním čísle časopisu Headliner zařadil mezi 50 nadějí tuzemské hudby jako ženský element experimentálního rapu a zmiňoval jsem, že se můžeme těšit na nové druhé EP. Ta nahrávka už je venku, a bylo na co se těšit, je opět skvělá.


Nechci opakovat to co jsem o Arletě Berndorff (vlastním jménem Arletě Jánské) psal ve shora zmíněném článku (ten si ostatně můžete přečíst). Pouze zrekapituluji, že na sebe upozornila v loňském roce debutovým EP Ability To Damage Plant, které vzniklo v jarním lockdownu a které si vysloužilo velmi pozitivní reakce svojí křehkostí, bázní, temnotou a nejistotou rapovanou holčičím hlasem, který se nestydí za explicitní výrazy. 

 

Novinka nazvaná Am2021 vznikla také v lockdownu, tentokráte v tom podzimním, ale již bez producentského dohledu Davida Herziga. Arleta si ji celou udělala sama od každého beatu až po výsledný sound. Osahuje čtyři tracky s atmosférou noční temnoty a Arleta o něm uvádí: „Moje první kompletní DIY nahrávka o těchto dnech, kdy nespavost a spánek mění každý den své role. Jsem ztracena někde mezi a.m. a p.m.“ Nad doprovodnými beaty se líně a ospale převaluje ponurost noční mlhy a velmi intimních příběhů, které vás svojí poetikou zabalenou do metafor a prezentovanou éterickým hlasem dostanou. Je to velmi intenzivní nahrávka, kterou budete chtít slyšet znovu a znovu.

Těšení na nové EP tedy skončilo, ale myslím, že se od Arlety můžeme ještě dočkat velkých věcí.

Odkazy

https://arleta.bandcamp.com/album/am2021
https://www.facebook.com/Arleta-Berndorff-100453951728144/


Headliner newsletter

Aby vám už nic neuniklo

Pravidelný výběr z těch nejzajímavějších hudebních novinek, rozhovorů a publicistických témat od redaktorů Headlineru si nyní můžete objednat přímo do emailu.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.